170 yıllık bir endüstri devi neden instagram’da sergi açmasın?

Aylık aktif kullanıcı sayısı 400 milyon, günlük ziyaretçi sayısı 75 milyon olan Instagram, görsel bazlı bir sosyal mecra. Dolayısıyla bu kadar yoğun kullanıcısı olan bir sosyal mecrada pek çok marka iletişim yürütmeye çalışıyor. Markalar, kimi zaman fenomen dediğimiz Instagram ünlüleri aracılığıyla ürün ya da hizmetlerini tanıtacak şekilde içerik paylaşırken, kimi zaman da anlık yarışmalarla görünür olmaya çalışıyor. Son günlerdeyse denk geldiğimiz bir çalışma fazlasıyla hoşumuza gitti. O nedenle bu yazının asıl konusu Siemens Türkiye ve gerçekleştirdiği Instagram projesi.

Dijital Dünya Montreal biosphere #siemensinstagramsergisi #art #photography #exhibition #blackandwhite #industrial #focus #capture #monochrome

Siemens Turkiye (@siemensturkiye) tarafından paylaşılan bir fotoğraf ()

Dünyanın en büyük markalarından biri olan Siemens, 170 yıllık bir dev. Endüstri, enerji, altyapı ve sağlık gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Türkiye’de de 160 yıllık çok köklü bir geçmişe sahipler. Taksim nostaljik tramvayının sinyalizasyonunu yapmışlar diyelim, siz oradan hesap edin Türkiye’deki geçmişini.

Siemens Türkiye, sosyal medyada uzun zamandır iletişim yürütüyor. Ve son olarak Instagram üzerinden “Teknolojiden Estetiğe” adlı bir sergiye başlamışlar. Endüstriyel nesnelerin minimalist tarzdaki fotoğraflarını Instagram hesaplarından #Siemensinstagramsergisi hashtag’i altında yayınlıyorlar.

Ekran AlıntısıGenellikle köklü markaların en büyük sorunlarından biri çağın dinamizmine ayak uyduramamaktır. Ancak Siemens Türkiye’nin “Teknolojiden Estetiğe” projesi, hem Instagram’ın görsel merkezli yapısını doğru yerden yakalıyor hem de endüstri gibi “sıkıcı” bir alanı sanatsallaştırarak ilgi çekici bir hale getiriyor. Bu anlamda Siemens Türkiye’nin yenilikçi ve vizyoner yaklaşımı takdiri hak ediyor.

Projeyi incelemek isteyenleri şöyle alalım; https://www.instagram.com/siemensturkiye