1990 Dünya Kupası’nda Brezilya Arjantin’i neden eleyemedi?

braziuJohn F. Kennedy suikasti, Elvis Presley’in aslında ölmediği ve ülkemizde en popüler olan “Amerika’nın oyunları” gibi pek çok çeşidi olan komplo teorilerinin yeşil sahalardaki en tartışmalı örneği. 1990 Dünya Kupası grup aşamalarında üç maçını da kazanan Brezilya’nın, “en iyi üçüncü” olarak bir üst tura yükselebilen Arjantin’e elenmesinin sebebi, “Seleçao”daki bir oyuncunun Arjantinliler tarafından uyuşturulmuş olması mıydı?

İtalya’da düzenlenen 1990 Dünya Kupası sırasında yaşandığı iddia edilen ve daha sonra “kutsal su” olarak anılacak olan futbol tarihinin en popüler komplo teorilerinden birisine göre; o tarihlerde Dünya Kupası’nın son şampiyonu olan Arjantin’in, Brezilya’yı elemesinde bir takım kimyasalların da katkısı vardı!

İki takımın Torino’daki ikinci tur mücadelesi tamamen Brezilya’nın kontrolünde geçiyor, Brezilyalıların savunmacısı Branco marke etmekle görevlendirildiği Maradona’ya nefes bile aldırmıyordu (müdahalelerinin tamamı oyun kuralları içinde olmasa dahi bir şekilde başarıyordu).

Ancak bir pozisyonda Branco’nun sıkı markajından kurtulmayı başaran Maradona,  Caniggia’ya yaptığı asistle takımının 1-0 önde geçmesine yardımcı oldu. Karşılaşmanın bu tek golü Arjantin’i bir üst tura çıkarırken yeni bir tartışmanın da başlamasına sebebiyet verecekti…

Tartışmayı başlatan isim Brezilyalı savunmacı Branco oldu. O zamanlar Porto forması giyen Brezilyalı oyuncu, sakatlık nedeniyle oyunun durduğu bir anda Arjantin teknik ekibinde bulunan fizyoterapist Miguel di Lorenzo tarafından kendisine uzatılan suyu içtikten sonra kendisini uyuşmuş hissettiğini ve daha sonra Maradona’yı kontrol etmekte zorlandığını söylemişti. Branco, Arjantin teknik ekibinin kendisine verdiği suyun içinde sakinleştirici olduğunu iddia ediyordu. Verilen aradan sonra Maradona’yı elinden kaçırarak, asiste engel olamayan Branco başkalarını suçlayarak kendisini temize çıkarma uğraşında mıydı yoksa gerçekleri mi söylüyordu? Maradona Dünya Kupası’nda bir maçı daha haksız yere mi kazanmıştı?

Çoğu kişiye Brezilyalı sol bek, başarısızlığının üzerini garip iddialarla örtüyordu ancak Maradona yıllar sonra konuyla ilgili yaptığı açıklamayla olaya septik yaklaşanları haklı çıkartıyordu:

Brezilyalıları o sudan içmeye teşvik ettim. Daha sonra Branco kullandığı frikiklerden sonra yere düşmeye başladı!

6 numaralı Branco'nun belki de gerçekten sakinleştirilmeye ihtiyacı vardı!
6 numaralı Branco’nun belki de gerçekten sakinleştirilmeye ihtiyacı vardı!

Acımasız ve kurnaz olarak tanınan, Arjantin’in o zamanlardaki menajeri Carlos Bilardo olaydan yıllar sonra ülkesinde bulunan bir dergiye şu açıklamayı yapmıştı: “Öyle bir olayın olmadığını söyleyemem!” Bilardo’nun açıklamalarından sonra Brezilya’nın o dönemdeki teknik direktörü Sebastiao Lazaroni öfkeliydi (o mağlubiyetten sonra tecrübeli teknik adam görevinden kovulmuştu):

Bu sportmenliğe aykırı, oyunu kirli oynuyorlar. Bu olayın 15 gün veya 15 yıl önce yaşanmış olması önemli değil. FIFA, Bilardo ve o fizyoterapisti cezalandırmalı. Diğer maçlarda da bunu yapmadıklarının garantisini kim verecek?

branco
Branco suyu içmeye hazırlanıyor…

Daha sonra Bilardo böyle bir açıklama yapmadığını ve hikayeyi medyanın uydurduğunu söyledi. Di Lorenzo da tıpkı Bilardo gibi bütün suçlamaları reddetti. Brezilya’nın eski forveti Bebeto ise onları suçlamaya devam etti: “Bunu reddediyorlarsa, sinsi oldukları içindir. Di Lorenzo ile yediğimiz bir yemekte bana her şeyi itiraf etti. Bana o şişeleri kendisinin hazırladığını söyledi. Ayrıca bunu sadece bize karşı da yapmadılar!”  Konuyu kilitleyerek, olayı tarihin tozlu sayfaları arasında unutulmaya iten kişi ise Brezilya Futbol Konfederasyonu başkanı Ricardo Teixeira oldu:

Maradona harika oynadı, Caniggia da çok güzel bir gol attı.

Gördün mü Branco, her şey bu kadar basit!