5 bin yıllık Kayaköy’den neden otel olmasın!

Hayır, bunu biz söylemiyoruz. Bunu saygıdeğer bakanlıklarımızdan Kültür Bakanlığı söylüyor. Bugün gerçekleştirilmesi planlanan ihaleyle birlikte 5.000 ( BEŞBİN ) yıllık Kayaköy 49 yıllığına kiralanabilecek. Ardından Kayaköy için kısmı imar serbestisi olan bölümüne otel yapılacak ve karşılığında bu tarihi Rum evleri restore edilerek turizme kazandırılacak!

Kayaköy arazisinin 3’te 1’ini kaplayacak otelin bölgeye ne kadar zarar vereceğini kestirmek güç. Fethiye’nin tarihi yerlerinden biri olan Kayaköy ziyaret eden herkesi üzerlerinde bıraktığı ‘hayalet kasaba’ izlenimiyle büyülüyordu. İhaleyi hangi şirketin alacağı şu an için bilinmiyor olsa da, hangi şirket alırsa alsın bölgeye ve bölgenin tarihi dokusuna büyük zararlar vereceği kesin.

Kayaköy’ü daha önce ziyaret etme şansı bulamayanlar için belki de bunlar son zamanlar. İmar çalışmaları başlamadan gitme fırsatı bulamayacaklar için Kayaköy’ün bir kaç resmini paylaşalım. Unutmadan tekrar edelim BEŞBİN (5.000) yıl…

kayaköy3

church

Kayakoy2

Kayakoy-ghost-village

Kayakoy-ruins

Kayaköy (Kayakoy) or Karmylassos, an abandoned Greek Village 8km from Fethiye in Turkey whose inhabitants left as part of a  population exchange agreement between the Turkish and Greek governments in 1923 after the Greco Turkish War.

Author: Önder Halis

may the force be with me