Abdullah Gül neden başbakan olamazdı?

gül

Cumhurbaşkanlığı seçiminden itibaren başlayan yeni başbakan kim olacak? tartışması Ahmet Davutoğlu isminin açıklanmasıyla son buldu. Bu durumda tartışmaların odağındaki isim Abdullah Gül ise oyun dışında kalmış oldu. Abdullah Gül’ün neden başbakan olamadığını ”Neden Olmaz?” ekibi sizler için cevapladı;

 

1- Abdullah Gül’ün partiden uzak kaldığı yedi yıl boyunca köprünün altından çok sular geçti. Yani eski hakimiyetini kaybetti. Artık istese de başbakan olamazdı velhasıl olamadı da.

2- Abdullah Gül, Erdoğan’ın istediği profilde bir başbakan olamazdı. Zira tarz olarak Erdoğan’dan ılımlıydı. Bu durum ise sert mesajlar veren bir başbakan profiline elverişli değildi.

3- Abdullah Gül’ün kullandığı ılımlı söylemler, cemaati de dışarıda bırakmayacak nitelikteydi. Cemaati paralel devlet ilan edip inlerine girmeye karar veren Erdoğan için şüphesiz Gül’ün cemaate bakış açısı da başbakan olmasına engel durumlardan biriydi.

4- Abdullah Gül son yıllarda Cumhurbaşkanı olarak, Ak Parti cephesiyle ve zaman zaman Erdoğan’la ters düştü. Bu ise kredisinin tükenmesine neden oldu. Gerek gezi gerekse 17 Aralık operasyonlarında Erdoğan’ın beklediği duruşu sergilemedi. Dolayısıyla aslında Erdoğan’ın selefi olma şansını daha o zamanlardan kaybetti.

5- Abdullah Gül’ün başbakan olması için milletvekili olması gerekiyordu. Bu bir ara seçim formülüyle gerçekleştirilebilirdi. Ancak Erdoğan bir ara seçim formülüne sıcak bakmayarak parti genel başkanlığı ve başbakanlık koltuğunun aynı kişide birleşmesine karar verdi. Yani aslında Gül’ün başbakanlığı teknik olarak ayrıntılı bir süreci beraberinde getirecekti. Bu duruma da sıcak bakılmadı.

6- Erdoğan top benim oynatmam dedi. Gül’ün topu yoktu. Velhasıl Erdoğan istemedi. Gül başbakan olamadı.