#banabak neden dizi ya da film olmaz?

Cuma gününden itibaren sosyal medya kanallarının büyük bir kısmında, özellikle de Twitter’da #banabak oldukça fazla kullanıldı. Bunun nedeni, yine geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan #banabak teaserlarının, dizi mi yoksa film mi olduğuna karar vermemizi sağlayacak bir ipucu vermemiş olması. Merak unsurunun iyi kullanıldığı işlerde genellikle başarı yüzdesi de yüksek oluyor. #banabak bunu şu ana kadar oldukça iyi kullanmış durumda. 5 Aralık’ta yüklenen ve Youtube üzerinden izlenme imkanı verdikleri teaserları neredeyse 400.000 (dörtyüzbin) izlenmeye ulaşmış durumda. Twitter’da oluşturulan etiketlere ise 3.000 (üçbin)e yakın tweet yazılmış.

bnbk_neden_olmaz

 #banabak dizi mi, film mi? Bizce ikisi de değil!

Özellikle Twitter’da hakkında yazılanlara baktığımızda, birçok kişinin #banabak’ın yabancı bir vampir dizisinin uyarlaması olduğuna inandığı görülüyor. Biz bunun böyle olduğunu sanmıyoruz. Önce yayınlanmış iki teaserı izleyelim, neden olmazını da sonra anlatalım.

 

 

İlk dikkatimizi çeken şey kadro: Özge Özpirinçci (oyuncu), Mehmet Turgut (fotoğrafçı), Sinan Güler (milli basketbolcu) ve Tanem Sivar (program sunucusu). Birbirleriyle çok alakalı işler yapmayan ancak her biri işinde başarılı bu isimlerin bir araya gelmesinde dizi dışında bir amaç olması gerektiğini düşünüyoruz. Üstelik dizi tanıtımları genelde yayınlanma tarihinden çok daha erken tarihlerde başlar. Oysa #banabak sadece 3 (üç) gün önce bir tanıtıma başlamış, üstelik sırlarla dolu bir tanıtım gerçekleştirmiş gibi görünüyor. Herkes onun hakkında konuşuyor ama kimse ne olduğunu tam olarak kestiremiyor.

Öte yandan “Sahip olduğun en iyi şey nedir? Cevabı çok yakında…” gibi de bir açıklamaları var. Bunu duyduğumuzda ise dizi fikrinden gittikçe uzaklaşıyoruz. Sanki izleyici hikayeye dahil olacakmış, interaktif bir program gerçekleştirilecekmiş gibi düşünüyoruz. Fakat bu kadar farklı sektörlerden önemli isimlerin bir araya gelmesiyle ortaya nasıl bir proje çıkarılacak kestirmek güç.

Aşağıdaki orta sahadan atılan üçlük Sinan Güler’e ait. Hem de periyod bitiminde. Videoyu izleyince “Bu adamın dizi oyunculuğuyla ne alakası olur, zaten almış yürümüş.” diyesi geliyor insanın.

Ayrıca Mehmet Turgut’un Twitter’da yazdığı bu tweet üzerinden değerlendirme yapacak olursak da dizi olmadığına dair güçlü sinyaller alabiliriz.

Cevapları öğrenmek için gerçekten de 9 Aralık (ki yarın oluyor) tarihine kadar beklemek zorunda kalacağız. Ama bize öyle geliyor ki #banabak bir dizi ya da film değil. Artık altından sosyal sorumluluk projesi mi, yarışma programı mı, fashion brand mi, yoksa spesifik bir marka ya da markalar için kurgulanmış tanıtım çalışması mı çıkar hep beraber bekleyip göreceğiz…

Senin için Twitter’da dolaşan farklı #banabak senaryolarını derledik.

Seç, beğen, al:

https://twitter.com/furkans_97/status/541576614115835904

https://twitter.com/dupiez/status/541307775834660864