Barcelona La Liga’da neden oynayamaz?

cata

 

Barcelona önümüzdeki senelerde La Liga’da yer almayabilir. Peki ama neden? Sebebini Liga de Fútbol Profesional, Türkçe mealiyle Profesyonel Futbol Ligi başkanı Javier Tebas açıklıyor: “Katalonya bağımsız olursa İspanya’nın geri kalanına uygulanan spor hukuku kuralları gereğince Barcelona, La Liga’da oynayamaz.”

2003-2010 yılları arasında kulüpte başkanlık yapmış ve ayrılıkçı açıklamaları ile ülkenin çeşitli kesimlerinden tepki çeken Joan Laporta’nın aksine şimdiki başkan Josep Maria Bartomeu’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmezken, Barçalı futbolcular Xavi ve Gerard Pique referandumu desteklediklerini belirttiler. Tecrübeli orta saha oyuncusu Xavi: “Oy vermek en doğal hakkımız. Oy vermek ve neler düşündüğümüzü diğer insanlara göstermemiz gerek. Ben referandumu destekliyorum” derken Pique: “Ben Katalanım. İspanya Milli Takımı’nda 11 yıldır oynuyorum ama referandumu desteklemek farklı bir şey. İnsanların oy verme hakkı olmalı” açıklamasında bulundu.

Barcelona’nın yanında Espanyol takımının da kaderi 9 Kasım tarihinde yapılacak referandum sonucuna göre şekil alacak gibi görünse de Barcelona’nın La Liga’ya, La Liga’nın Barcelona’ya kazandırdıkları düşünülünce bu ayrılık pek olası görünmüyor. Doğal olarak Javier Tebas da, Barcelona’nın öneminin farkında:

İspanya parlamentosunda yasa değişikliği yapılması gerekecek. Gerçek olan şu ki eğer bölge bağımsızlık yönünde karar verirse, Barcelona gibi tarihi bir kulübü kaybetmek İspanya futbolu için hiç iyi olmaz. Bu ligin Barcelona olmadan oynandığını hayal edemiyorum. Aynı şekilde, İspanya’yı da Katalunya olmadan hayal edemiyorum. Böyle bir durumda ligin durumu ne olacak? İspanya Ligi mi, İberya Ligi mi?

Bakalım Katalanların bağımsızlık aşkı, dünya harikası takımlarının La Liga dışında kalma tehlikesi ile karşı karşıya kalmalarına neden olacak mı? Cevabı 9 Kasım’da…