Bonzai gettoda neden eksik olmaz?

 

Metropol fakirliği yaşanılan semtlerde aslında sadece bonzai değil diğer uyuşturucu, keyif verici – uyarıcı maddelerin ve alkol, tütün kullanımının daha yaygın olduğu görülür. Bunun nedeni fakirlikle bağımlılık arasındaki ilişkide gizlidir. Tabii ki bağımlılık yolunda tek etken fakirlik değildir ancak oldukça güçlü bir nedendir.

cityofgod

Zengin çocuğu ile fakir çocuğunun ayrıldığı keskin noktalardan biri taleplerin ve arzuların karşılanabilmesi noktasıdır. Fakir semtlerde yetişen çocukların olanakları diğer metropol semtlerine oranla her zaman kısıtlıdır. Bu da çocukların kendilerini keşfetmelerine engel olur. Spor yapmak istediğinde saha ya da ekipman, müzik yapmak istediğinde eğitim alacak parayı bulamaz. Kaliteli bir eğitim almak istediğinde ise genellikle mahalle okuluna gitmekten başka şansı olmaz. Tüm bu imkansızlıklar ergenlik çağındaki çocukların neyi sevdiğini, neyi seçmek istediğini bilememesi üzerine eklenerek öfke ve çaresizlik hissi yaratır. Hayattan keyif almak için ucuz ve hızlı bir yöntem arayışına girer. Bunun için ucuz madde (bonzai) kullanımına yönelir. Heyecan yaşamak içinse şehrin içerisinde kural dışı davranışlara yönelir. Çünkü şehir dışı sosyal aktivitelere ayıracak bütçesi yoktur. Şehrin neresinde, hangi sınıfında olduğunu kavramakta ve sosyal statüsünü konumlandırmakta zorluk çektiği zaman ise etrafında saygı duyulan kişileri örnek alır ki bu kişiler de kendisiyle aynı ortamda yetişmiş kişiler olacağı için rol-modeli aslında kendi geleceği olur. Semtin delikanlı* abilerinden biri olabilmek için onlar gibi davranmak ve onlar ne yapıyorsa aynısını yapmak zorunda hisseder. En az onlar kadar saygı görmek için yediklerini yer, içtiklerini içer.

Kısacası farkında olmasa bile fakir olduğu için madde kullanan bu çocuklar madde kullanmaya devam ettiği sürece de fakir kalmaya devam eder. Adaletsizliğin kısır döngüsünde olanlar, toplumsal önlemler alınmadığı ve kişiliklerini edinebilmelerine imkan verilmediği sürece kendi çevrelerinde madde kullanımına sürekli daha yatkın, daha mağdur olur.