David Moyes, United’da neden başarılı olamadı?

David Moyes at Old TraffordSir Alex Ferguson’ın kendisinden sonra onu işaret etmesiyle “seçilmiş kişi” olarak Manchester United’ın başına geçen fakat görevde kaldığı 10 ay boyunca işleri yoluna bir türlü koymayı başaramayarak, takımı 14 yıl aradan sonra Avrupa Kupalarının dışında bırakan David Moyes’un başarısızlığının arkasındaki nedenleri eski kaptan Rio Ferdinand ‘#2Sides’ isimli otobiyografisinde açıkladı. 35 yaşındaki savunmacı, kitabında patates kızartması yemek gibi alışkanlıkların Moyes tarafından yasaklanmasının futbolcular arasında hiç hoş karşılanmadığını anlatıyor:

Patates kızartmasına bayılırdık ama Moyes geldikten bir hafta sonra artık bunları yiyemeyeceğimizi söyledi. Bu sınırları aşan bir şey değil ama çocuklar bu karara oldukça sinirlenmişti. Moyes’un yenilikleri genellikle olumsuz düşüncelere ve kafa karışıklıklarına yol açtı. Moyes bizi kaybetmemeye oynatıyordu ancak biz kazanmak için oynamaya alışkındık. Orası Everton değil Manchester United’dı. Geriye dönüp baktığımda Moyes’un şanssız olduğunu düşünüyorum. O ve Manchester United, zeytinyağı ve su gibiydi. Düşündüğü şeyler her zaman kötü değildi ancak bunlar United’daki oyuncu grubuna ve takım geleneklerine uygun da değildi. Her maçtan önce bizlere karşı takımın ne kadar tehlikeli olabileceğini gösteren videolar izletiyordu. Her maç sabahında yarım saat rakibi nasıl durdurabileceğimize dair antrenmanlar yapıyorduk. Rakibe bu kadar önem vermek bizi endişelendiriyordu. ‘Üzerinde bu kadar zaman harcıyorsak gerçekten iyi olmalılar’ diye düşünüyorduk.

potato

Moyes gittikten sonra yaptıkları ilk iş ne mi olmuş? Yine Rio Ferdinand anlatıyor:

Moyes gideli 20 dakika olmuştu ve takımı Giggs yönetecekti. İlk antrenmana ısınmak için bisiklete biniyorduk ve çocuklardan biri şunu söyledi: ‘Giggs’e gidelim ve patates kızartmalarımızı geri isteyelim!