Doctor Who neden Hızır olmasın?

Doctor Who, İngiliz bilim kurgu dizisi. Doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan Zaman Lordu‘nun maceralarını anlatır.

Doktor 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen, TARDIS adındaki, bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştıran bir karakter. Aynı zamanda dost canlısı biri. Yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur. Diğer bir deyişle tarihe müdahale eder.

Hayatı boyunca kendine her zaman dünyalı bir yol arkadaşı seçmiş, bizi hiç kendisinden ayırmamış. Uzayın ve zamanın en ücra köşelerine yolculuk yapıp evrenin düzenini de korumayı ihmal etmemiş. Doctor Who hayranlarına “Whovian” deniyor ve tarihte bir sözlükte yer edinmiş ilk hayran grubu aynı zamanda. 

doctor who

Doktorumuz ölümsüz. Zaman Lordları Daleklere karşı girişilen bir savaşta yok olmuşlar. Türünün son örneği olarak kurtulan Doktor ise, Zaman Lordlarının bedeni ölmeye başladığında yeni bir vücut yaratmasını sağlayan “regeneration” gücü sayesinde sonsuza kadar yaşayabiliyor. Normalde Zaman Lordları “12” hücre yenilemesi gerçekleştirebilse de, Doktorumuz uzaydaki bir çatlaktan gelen yardım sayesinde yeni bir hücre yenilenme döngüsüne girerek varlığını devam ettirebilmiş. 

Hızır kimdir? Kudreti nedir? Cesareti nedir? Neler yapabilir? Nerelere ulaşabilir?

hızır

Hızır ismi Arapça kökenli olup “yeşil (adam)” anlamına geliyor. Kendisine Hızır denilmesinin sebebi, rivayetlerde onun kuru bir yere oturması ve ardından o yerin hemen yeşillenmesi olarak anlatılır. 

Hızır’ın Sümer kökenli bir kişi olduğu da iddia edilir. Sümerlerden beri var olduğu düşünülür. Ölümsüzlük suyunu içtiği için ölüp yeniden dirilebilir. Elbiseleri yeşildir ve bu anlamda doğayı simgeler. Havada dolaşır, su üstünde yürür. Kılıktan kılığa girebilir, şekillidir. Doğadaki varlıklara söz geçirebilir, manipüle edebilir. İnsanlara göründüğünde kendini tanıtmadığı müddetçe kimse onun gerçek kimliğini bilemez. İnsanlığın yardımına koşmaktan hiç vazgeçmez. Eşi, benzeri yoktur. Zamanda yolculuk yapabilir ve tarihin düzenine etki edecek önemli durumları düzeltebilir. Fakat genellikle yalnız yolculuk eder. 

green man

Peki İngiliz bilimkurgu karakteri Dr. Who ve Ortadoğu mitlerinin temeline oturmuş Hızır neden birbirine bu kadar benziyor?

Hızır (yeşil adam) yalnızca bizim topraklarımıza ait bir karakter değil. Çok benzer bir mit aynı zamanda Britanya topraklarında bulunuyor. Green Man (yeşil adam) miti de Hızır gibi yaşamsal bir döngüyü temsil ediyor. Pek çok farklı kültürde de bu döngüyü anlatmaya çalışan mitler bulunmakta. Bizim Doktor dediğimiz aslında Green Man ve yine Green Man dediğimiz de Hızır olabilir. Nihayetinde her kültürün bu döngüyü tanımlamak ve insanlığın kurtarıcısı olarak gösterme ihtiyacı hissettiği bir hikayesi var. Ve her hikaye o kültürün gelecek kuşaklarının yaratım sürecini etkiliyor. İngilizler Doctor Who’yu yaratırken aslında Green Man mitinden yola çıkmış olabilir. O yüzden Doktor’u bağrımıza basalım. Belki de o Hızır’dır. Yardımcımız olsun.

Author: Önder Halis

may the force be with me