Fıçısı Varken Neden Şişe/Kutu Bira İçilmez?

Sosyal içici olarak adlandırabileceğim, haftada 1-2 gece dışarıya bir iki bardak bira içmek için çıkan insanların neredeyse tamamına yakınının fıçı biranın tam olarak ne olduğuna dair en ufak fikri bile yok. Sahip oldukları tek bir fikir var, o da ‘Su katıyor şerefsizler!’

İçki hayatımızın bu kadar içinde olan bir ürünü biraz açıklamak istiyor ve bir kaç güzel bilgiyle aklınıza ufak notlar düşmek istiyorum.

Bira dev kazanlarda yapıldıktan sonra tahmin edeceğiniz gibi şişelemeye gider ve şişelemenin sonucunda bir raf ömrü kazanmak için de pastörizasyona tabii tutulur. Türkiye’deki iki büyük markanın da aynı birayı 3 farklı şekilde piyasaya sunduğu modelleri vardır. İlki standart şişe/kutu, ikincisi fıçı şişe/kutu, üçüncüsü ise fıçı. Bu üç farklı modelin de aynı bira kazanından çıktığını söyleyerek olayı baştan açıklamış olayım.

Peki hepsi aynı kazandan çıkıyorsa bu başlığın manası ne? diyenler için, konuyu biraz derinleştireyim. Şişelemeye giden biraların standart edisyonları ortalama 1 senelik bir raf ömrü alacak düzeyde bir pastörizasyon prosesine maruz kalır. Fıçı şişe/kutu edisyonlarında ise bu 6 ay olacak şekilde yapılır. Fıçılarda ise sadece 1 ayla sınırlı tutulan bir pastörizasyon prosesi uygulanır. Yani evet, fıçıdan içtiğiniz bira, içebileceğiniz en taze, en tadı bozulmamış biradır.

‘Bunca şeyi söyledin de, su katmıyorlar mı şimdi, ben eminim ya, tadı su gibi oluyor bazen içtiklerimin…’ diyenlere ise verilecek cevap basit, fıçı bira taze ve raf  ömrü de kısa olduğundan, fıçı açıldıktan 3 gün sonra içilebilirliğini yitirmeye başlar. O içtiğiniz su gibi biraların açıklaması, bu açıldıktan sonra bitirilememiş biralardan kaynaklı. Zaten bu tarz su gibi biraları genellikle hafta içleri içersiniz, sürekli müşteri sirkülasyonu yaşayan ya da zaten kalabalık haftasonlarında böyle bir tada denk gelmeniz olası değil. Bunun da haricinde fıçının içindeki biraya ulaşmak için yapılan anahtar sistemi, basınçla olur. Yani öyle fıçıyı açıp, içine galon galon su dökmek hadisesi zaten aklınızda oluştuğu kadar kolay değil. Ve gençliğini berbat barlarda heba etmiş bir barmen olarak, en kalitesiz yerde bile bu su katma uğraşına şahit olmadım.

Son olarak bir çok ev eğlentilerinin alışverişlerinde akla gelen ‘Lan bu kadar şey alacağımıza bir fıçı alsak, offf ne güzel olur, ama nasıl olcak ki…’ şeklindeki nidayı da ballandırayım. Bu gayet mümkün. Türkiye’deki iki büyük bira firması da organizasyonlara, partilere fıçı satar ve gidip sifon istasyonunu da ücretsiz olarak kurar. Tek yapmanız gereken bir telefon açıp bir organizasyonunuzun olduğunu ve 1-2-3 fıçı almak istediğinizi bir kaç gün önceden söylemeniz. Sadece alacağınız biranın parasını ödersiniz, fıçıyı ve istasyon kurulumunu getirir, kurarlar ve sonrasında da gelip, toplayıp giderler. 50 litrelik bir fıçı kdv dahil 420 lira civarında bir fiyatta şu anda. Fıçıdaki köpüğü de düşünerek 96-98 tane 50 cllik bardak bira çıkarabilirsiniz bir fıçıdan. Şişe bira fiyatlarının da 5.5 liraya geldiği bu dönemde, yeterli içici arkadaşınız da mevcutsa 100 şişe bira almak yerine, bir fıçı satın alabilir ve 120-130 lira kar edebilirsiniz.