Hangoversız Bir Hayat Neden Olmasın?

Alkol, herkesin bildiği gibi keyif verici bir zehirdir. Ve şurası da kesin ki bu zehiri almaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Lakin bir kaç ufak detaya dikkat ederek, en azından ertesi sabah karşılaştığımız baş ağrısının, mide bulantısının, susuzluk hissinin önüne geçebiliriz.

Etil alkol, midedeki hazmettirici enzimlere ihtiyaç duymadan, daha ağızdan girdiği andan itibaren kana karışmaya başlar. Vücut ise bir zehir ile karşı karşıya olduğunu fark ettiğinden, bunu dışarı atmak için uğraşmaya başlar. Böbrekten geçip, dışarı atılacağı için vücut bol su harcamak zorunda kalır. Bu da dehidrasyona (su kaybı) neden olur. Ertesi sabahki ağız kuruluğunun, dilin damağa yapışmasının sebebi budur. Ertesi sabah bardak bardak su içip rahatlamaya çalışmak, hap hap Alka Seltzer’e sarılmak yerine alkolle birlikte ya da uyumadan önce bolca su içip, sonrasında yatağa girmek akşamdan kalmalığın etkilerini azaltacaktır. Bununla birlikte Alka Seltzer’in mucizesinin sebebi ise yine dehidrasyon ile alakalıdır.İçinde barındırdığı asit ve sodyum  ile su kaybının sebebiyet verdiği vücuttaki asit ve sodyum eksikliğini dengeler.

Bir çoğumuzun babasının her akşam rakı masası kurup, bir büyük devirmesine rağmen, ertesi sabah kapı gibi, dipdiri uyanabilmesinin sebebi de yine suya çıkar.  Hem rakı suyla içilen, yanında soda, çay, şalgam gibi içkilerin de içilmesine olanak tanıyan, tüm bunların yanında zengin bir meze ve yedirme kültürüne sahip olduğundan, alkolün etkileri daha rakı masasında etkisiz hale gelir. Aklına ‘Ama ben rakı içince acayip sarhoş oluyorum, hiç de azalmıyor etkisi…’ diyenler için belirtmekte fayda var, alkol kana çok hızlı karıştığı için sarhoşluk etkisinden ancak uzun sürelerde az az içerek kurtulunabilinir, çünkü vücut uzun sürelerde ancak belli bir miktarda alkolü dışarı atabilir. İçiş hızınız arttıkça kandaki alkol oranı da artacak ve sarhoşluğa sebebiyet verecektir. Ama en azından zengin rakı masalarında, ertesi günkü akşamdan kalmalık, alkol dışında tüketilen yiyecek ve içeceklerle minimuma iner.

Şunu eklemekte fayda var, onca alkolden sonra ayılmak için Türk kahvesi tüketmenin pratikte hiçbir karşılığı yoktur. Tabi midenizi bu sayede bozup, kusarak vücuttaki alkolü dışarı atmayı hesap ediyorsanız o başka.  Kusmak işe yarayan bir yöntem olsa dahi, midenizi ve metabolizmanızı bozacağından keyifsiz şekilde geceyi sonlandırmanıza da neden olur. Herhangi bir şeyi tüketmek ya da kusmak bile, bir anda bir ayılmayı beraberinde getirmez. Vücut, alkolün etkisinden kurtulmak için zamana ihtiyaç duyar.

Hızlı içtiğiniz sürece sarhoş olacak, su tüketmediğiniz sürece ertesi gün baş ağrısıyla uyanacaksınız. Bu önkabulle birlikte afiyet olsun diyerek yazımızı bitirelim.