Harika bir yıldı! Bunun bir parçası neden olamadık?

Harika bir yıldı!

Facebook’un yeni yıl için tasarladığı uygulamanın giriş cümlesi sonundaki ünlemden de anlaşılacağı üzere bize bir şeyler anlatmak istiyor. Belki muasır medeniyetler, o medeniyetlerde yaşayan bireyler için harika bir yıl olabilir. Peki bizim için gerçekten harika bir yıl mıydı?

– 13 Temmuz 2014 tarihinde oynanan final maçıyla Arjantin’i uzatmalarda 1-0 yenen Almanya 4. Dünya Kupası şampiyonluğunu elde etti. Biz turnuvaya bile katılamadık. Tüm dünya sular seller gibi eğlenirken biz bu harika atmosferin bir parçası olamadık.

türkiye dünya kupası

– 59. Eurovision Şarkı Yarışması bu yıl Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlendi. Eşcinsellerin yoğun ilgi gösterdiği Avusturya temsilcisi Conchita Wurst, “Rise Like a Phoenix” şarkısıyla kazandı. Biz 2013’te çekilme kararımızı 2014’te de koruyarak Eurovision’a katılmadık. En azından eskiden “Rimi rimi ley” falan vardı kendimizi oyalayabiliyorduk. Bu sene Eurovision’un da bir parçası olamadık.

 

– 2014’te İsveç, günde 7 saat olan kamu çalışanlarının mesai sürelerini 6 saate düşürmek için deney başlattı. Belirli bir grubu 6 saat çalıştırarak verimliliklerini ölçmeyi hedefliyorlar. Çalışanlar mutlu ve az hasta olursa, uygulamayı maaş kesintisi olmadan ülke geneline yayacaklar. İsviçre ise asgari ücreti bizim parayla 9.400 TL sabitlemek için referandum yaptı. Bizde ise mesai saati ortalaması 9 saat ve asgari ücret net maaş 846 TL. İşçi ölümleri 2014’ün gündeminden hiç düşmedi. İSG ile ilgili derin boşluklar kapatılamadı. 2014’te insan gibi yaşama ve çalışma ortamlarının da bir parçası olamadık.

Stockholm

– Facebook tüm dünyayı esir aldı, yetmedi 2014’te Whatsapp’ı 19 milyar dolara satın aldı. Biz kimseyi esir alacak kadar büyük bir sosyal ağ yaratamadık. Üstüne bir de Yonja’da tutuklu kaldık.

– Avrupa Uzay Birliği tarafından Gerasimenko kuyruklu yıldızına gönderilen Rosetta adlı uzay aracı kuyruklu yıldıza iniş yaptı. Biz bırak uzayını düz Avrupa Birliği’ne bile giremedik. Ama olsun, belki de hayırlısı budur…

gerasimenko

– Bilişim ve iletişim çağının akıl almaz ilerlemesinde yeni akım ve kaçınılmaz olan basının özgürleşmesiyken, biz tutuklu gazeteci sayısında liderliği kimseye kaptırmadık yine. Özgürlük mü? Bunun bir parçası hiç olamadık neredeyse.

report

– Sonra Amerika’yı müslümanların keşfettiğini söyledi devlet büyüklerimiz. Bu sene de bilginin gücüyle yükselen bir coğrafyanın parçası olamadık. Aklı selim devlet büyüklerine hasret kaldık.

ilber-ortayli-caps

– 2014’ün özellikle ikinci yarısında tüm dünya birbiriyle enerji kaynakları üzerinden façalaşırken, biz bu sene de “Bor’umuz var akıllı olun” diye şeklimizi yapamadık.

bor

Son olarak şahsi bir olmamışlıktan bahsetmek istiyorum: bedelli askerliğe yaşım tutmadı. Tüm akranlarım bedelli askerlikten faydalanabilirken ben bunun bir parçası olamadım. Ben bunun bir parçası neden olamadım?

asker

Gerçi Washington Post haberine göre Facebook bazı hassasiyetleri gözetememiş olabileceğini de belirterek bu seneki yeni yıl uygulaması “Harika bir yıldı!” yüzünden özür dilemiş. Yüreğimize su serpildi ama bu serpintinin de bir parçası olamadık.

Author: Önder Halis

may the force be with me