İğne deliğinden neden dünya görünmesin?

İğne Deliğinden Dünya projesi Türkiye ve dünyada birçok çocuğu iletişime geçirerek, pinhole kamera yaratmalarına ve fotoğraf çekmelerine olanak sağlayarak ortak bir paylaşım platformu yaratmak amacıyla ortaya çıkmış bir fikir.

Proje, Türkiye ve dünyada dezavantajlı bölgelerde yaşayan tüm çocuklara ulaşmayı hedefliyor. Projeye katılacak çocuklar, fotoğraf örnekleri görecek, belgesellerle tanışacak ve kendi yapacakları iğne deliği (Pinhole) kameralar ile fotoğraf çekecekler. Belki de çoğunun yaşayacağı ilk sanat deneyimi İğne Deliğinden Dünya ile gerçekleşecek.

İmkanların kısıtlı olması nedeniyle yaşıtları gibi deneyimler yaşayamayan çocukların, küçücük imkanlarla, kendi yaratacakları kameralar ile dünyayı gözlemlemesi fikri muhteşem. Fikrin yürütücüsü ve ekibin başındaki isim Şenay Yaşar, videoda projenin detaylarını anlatıyor:

İğne Deliğinden Dünya Projesi from senayyasar on Vimeo.

Çocukların çektikleri fotoğraflar dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenecek, satışlardan elde edilecek gelir ise projenin devam edebilmesi, çocukların daha çok imkana sahip olması ve yeni çocuklara ulaşılması için kullanılacak.

İğne Deliğinden Dünya projesi çocuklara fotoğraf sanatının pahalı makine ve aksesuarlarla gerçekleştirilen lüks bir hobi olmadığını, sadece karton veya metal bir kutu ve film ile de fotoğraf sanatının icra edilebileceğini göstermeyi amaçlıyor. Ayrıca Pinhole tekniği kullanarak nasıl fotoğraf çekebileceklerini öğreterek dünyaya farklı gözlerle bakabilmeleri için destek yaratıyor.

Proje boyunca ortaya çıkan fotoğraflar 19 Nisan’dan itibaren Antrepo 1’de Çocuk Bianeli kapsamında sergilenecek. Sergiyi 21 Mayıs’a kadar ziyaret edebilirsiniz.

Proje ile ilgili websiteyi pinholeforkids.com‘dan ziyaret edebilir, Facebook sayfasına ise https://www.facebook.com/pinholeforkids üzerinden erişebilirsiniz.

 

Author: Önder Halis

may the force be with me