İnternette neden kimseye güven olmaz?

Ayda 60 liraya herkesin olmak istediği kişi gibi davranabileceği bir yerde kime güvenebilirsiniz ki?

Herkesin bir “abi fotoğraflarda güzel çıkıyordu. ben de anlamadım ne olduğunu.” hikayesi mutlaka vardır. Photoshop’la güzelleşen, genç erkekleri kendilerine tatlı dille aşık eden ancak normalde bahsi geçen güzellikle alakası bile olmayan dünya kadar hikaye duyduk yıllarca. Hikayenin mağdurları kah tuvalete diye kalkıp mekanı terk ediyor, kah teyzesi ani bir şekilde kaza geçiriyor ve mağdurumuzun acilen gitmesi gerekiyordu. Artık hikayeler biraz daha değişik.

konuyla alakası olmayan resim
konuyla alakası olmayan resim

İnternetin en önemli kurallarından biri şudur: Aksi ispatlanana kadar internette herkes erkektir. Bu kural her zaman hayat kurtarır. İnternete yeni tanıştığınız birinin tüm sosyal medya accountlarından kontrol sağlasanız bile bazen doğruya tam olarak erişemeyebilirsiniz. Bugün twitter gündemini meşgul eden konu da tam olarak bununla ilgili. Çok takipçili kadın kullanıcılardan birinin, kullanıcı adının matmazel olduğu söyleniyor, aslında kadın olmadığı ve bu hesabıyla flört ettiği bazı erkek kullanıcılara faturasını ödettiği bilgisi hızla yayıldı tüm gün. Pek çok kişi mağdurları* aptallıkla suçladı. Oysa etkileşime geçen pek çok kullanıcı dahil olmak üzere kimse daha öncesinde bahsi geçen kullanıcının fake olduğuyla ilgili görüş belirtmemişti. Bu nedenle büyütülmeye değer bir olay olduğunu sanmıyorum. Çünkü internette zeki birinin açığını bulmak oldukça zordur. Eğer yukarıdaki kuralı bilmiyorsanız ve coşkulu bir anınızda akli melekelerinizden uzaklaşıp kan basıncınızı kasık bölgenizde yoğunlaştırsaydınız, sizler de duygusal olarak yakın hissettiğiniz ve fake olduğundan şüphe etmediğiniz birine yardım etmek isteyebilirdiniz. Nitekim hikayemiz de böyle girişiyoruz, gelişiyor ve sonuçlanıyor.

Yukarıdaki hikaye bir ders niteliğinde adeta. Ödediğiniz en fazla bir fatura olsun ve canınız sağolsun. Ama bunun bir de böbreklisi var. Lütfen dikkat edelim. Ve şunu asla unutmayalım: Aksi ispatlanana kadar internette herkes erkektir.