Jean Marc Bosman’dan sonra futbol neden asla eskisi gibi olmadı?

bossYukarıda gördüğünüz saçsız adamın yazımızın konusu olan futbol dünyasında yarattığı kapsamlı değişim, bir takıma kazandırdığı kupalarla, attığı goller veya yaptığı asistlerle alakalı değil. Zaten futbolculuk kariyerine baktığınızda Bosman’ın çok da “özel” bir yeteneğe sahip olmadığını anlayabilirsiniz.  Belçikalı Jean Marc Bosman hiçbir zaman efsane bir futbolcu olamadı ama futbol dünyasında yarattığı etki birçok efsane futbolcudan bile fazla. Kendi deyimiyle o Belçika’nın en ünlü futbolcusu, yine de kimse onu tanımıyor!

Şu anda 49 yaşında olan Belçikalı eski futbolcunun, futbol tarihini değiştirdiği olaylar zincirinin ilk halkası 1990 yılında ona Fransa’nın Dunkirk takımından gelen teklifle beraber ortaya çıktı. O zamanlarda bir futbolcunun takımla olan kontratı sona erse bile bonservis bedeli olmadan başka bir takıma transfer olması imkansızdı. Bosman’ın o zamanlardaki takımı FC Liege’de kontratı sona eren Bosman’ı bedelsiz olarak Dunkirk takımına göndermek istemiyordu. En nihayetinde oyuncuya bonservis parası veremeyecek durumda olan Dunkirk’in transferden vazgeçmesiyle de takım istediğine ulaşmış oldu. FC Liege bununla da kalmayarak Bosman’ı genç takımla maçlara çıkarmaya başlamış ve oyuncuya daha düşük bir aylık teklif etmişti. Ancak Bosman baskılar karşısında pes etmeyecekti: “Benim adım Jean Marc Bosman, ben bu oyunu bozarım!”

bosss

Bosman, konuyu Avrupa Birliği Adalet Divanı’na taşıdı. Kontratı bitmişti ve bir Avrupa Birliği vatandaşı olarak iş arama ve serbest dolaşım hakkına sahipti. Dava tam 5 yıl sürdü. Bu süreçte davayla uğraşmak zorunda kalan Bosman artık 31 yaşındaydı ve kariyerinin en iyi zamanlarını futbol oynamadan geride bırakmıştı. Bu zorlu süreçte evliliği ve parası bitmiş, depresyona girmiş, alkol tedavisine başlamış ve anne-babasının yanına geri taşınmıştı. Oyuna geri dönmek için de evin garajında antrenman yapıyordu (hiçbir zaman futbola geri dönemedi).

Yaşadığı bütün zorlukların ardından davada karar Bosman’ın lehine çıkmıştı! Artık kulüpler kontratı biten futbolcular için bonservis bedeli talep edemeyecek ve kulüpler Avrupa Birliği vatandaşı futbolcular için kadrolarına kota koyamayacaklardı. Belçikalı Jean Marc Bosman’ın hayatını adadığı bu dava modern futbolu sonsuza kadar değiştirmişti.

boss

Sol Campbell, Patrick Kluivert, Steve McnManaman, Michael Ballack, Fernando Llorente, Andrea Pirlo ve daha nice büyük yıldızlar kontrat bitiminde istedikleri takımın yolunu tuttular ve takımlar kadrolarına istedikleri Avrupa Birliği vatandaşı futbolcu katabildiler. Hepsi Bosman’ın senelerce verdiği hukuk mücadelesi sayesinde, hepsi “Bosman kuralı” sayesinde!

bossssss
Bosman ve Maradona

Peki adı her transfer döneminde en büyük yıldız futbolculardan daha fazla anılan Jean Marc Bosman’a ne oldu? Futbol yıldızları, onun adının verildiği kural sayesinde milyoner olurken Bosman bunun tam tersi olarak borç batağına sürüklendi. “Tarihte yerimi almak için çok savaş verdim. Hayatta yaptığım şeylerin bir sonuçsuz kaldığını görmek istemiyordum. Futbolcuların çok para kazanmasını kıskanmıyorum, aksine bundan mutluluk duyuyorum. Kariyerimi Avrupalı futbolcuların köle gibi kullanılmasını önlemek için feda ettim” diyen Bosman son olarak 2011 yılında kendisine daha fazla alkol almak istemeyen kızını darp etmesi nedeniyle gündeme geldi. Açılan davada Bosman, hakimi hayatını düzelteceği konusunda ikna etti ve hapis cezasından kurtuldu. Öfke kontrol, alkol tedavisi ve psikoterapiye başladı. Alkol kullanmadığını kanıtlamak için de düzenli olarak kan ve idrar  örneği vermek zorunda kaldı. Ancak bu sıkı yaptırımlara ayak uydurmakta zorlanan eski futbolcu, aldığı 275 euro cezaya da itiraz etti. Anlaşılan mahkeme salonları Bosman’ın fıtratında var…