Joey Barton Neden Normal Bir Futbolcu Olamaz?

joeyyy

Roehampton Üniversitesi’nde felsefe eğitimi alıyor, boş zamanlarında Platon (Eflatun)’dan Devlet, Phaidon gibi kitaplar okuyor, Twitter hesabından dünya siyaset sahnesinde neler olup bittiğini yorumlayarak İsrail’in Gazze’ye olan saldırılarını eleştiriyor… Bütün bunları İngiltere Premier Lig takımlarından QPR forması giyen Joey Barton yapıyor. Tabii bunlar hikayenin en sakin kısımları. 32 yaşındaki İngiliz orta sahanın, sabıka dosyası oldukça zengin bir içeriğe sahip!

32 yaşındaki orta saha oyuncusu Joey Barton daha önce hem üniversitede, hem de hapishanede bulundu. İnsanlarla, zorluklarla, düşüncülerle savaştı. “Güzel oyun önemli üç puan. Tebrikler takım” gibi klasik futbolcu tweet’leri değil tıpkı Margaret Thatcher öldükten sonra attığı “Huzur içinde uyu derdim ama bu doğru olmazdı. Cennet varsa bile o yaşlı cadı orada olmayacaktır” tweet’inde olduğu gibi düşündüğü şeyleri açıkça dışa vurmaktan hiçbir zaman geri durmadı.

jjj

Futbolculuk hayatında adının bu kadar olaya karışmış olması da “O benim yakıtım. Eğer olmasaydı şu an burada olamazdım” dediği ve “karanlık enerji” olarak adlandırdığı öfkesinden kaynaklanıyordu. Üstelik doğduğu yerin öfke kontrolüne hiç ama hiç katkısı olmadı: “Benim doğduğum yerde barda birine bir şey söylerseniz ya kafanızda şişe kırarlar ya bıçaklanır ya da vurulursunuz.” Abarttığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira Barton’ın kardeşi Michael cinayet suçu nedeniyle aldığı 17 yıllık cezasını çekiyor. Joey, bu suçu ırkçılık motivasyonuyla işlediğini itiraf eden kardeşi ile hala görüşmüyor.

Manchester City‘de oynarken takım arkadaşı Ousmane Dabo‘yu aşağıdaki hale sokması ve mahkeme tarafından 4 ay hapis, 200 saat kamu hizmeti cezasına çarptırılması da büyüdüğü yerin etkilerinden ve kontrol ödemediği öfkesinden ileri geliyordu.

daaa

City’de çıkarttığı birçok olaydan (bir partide tişörtünü yakmaya çalışan genç çocuğun gözüne sigara sokmak, Tayland kampında kendisine sataşan 15 yaşındaki Everton taraftarı çocuğu tokatlamak gibi) sonra 2007 yılında Newcastle United’a transfer olmuş buradaki zirvesini 2008 yılında da Liverpool’da bir bar kavgasına karışıp 6 ay hapis cezası aldığı bu olaylarda yapmıştı:

Newcastle’dan sonra 2011 yılında QPR’a transfer olan Barton burada eski takımı Manchester City’e karşı oynadıkları maçta tamamen kontrolü kaybederek sahada adeta terör estirmişti.

2012 yılında Fransız ekibi Marsilya’ya kiralanan Barton alışmış olduğumuz futbolcu açıklamalarının aksine takıma “Çok büyük bir kulüp olduğu için” değil kız arkadaşının hamile olduğu ve paraya ihtiyacı olduğu için geldiğini söylemişti. Yaz aylarında ise ülkeyi terk etmesini aksi taktirde kafasını beyzbol sopasıyla dağıtacağını belirten bir tehdit mektubu alan İngiliz futbolcu bu Twitter sayfasına koymuş ve mektupla “Hangisi daha saldırganca emin değilim: içerik mi gramer mi?” diye dalga geçmişti.

Marsilya’da kiralık olarak geçirdiği dönemden sonra QPR’a geri dönen 32 yaşındaki orta saha, İsrail- Filistin arasındaki gerginliğe ise sessiz kalmamış ve eski takım arkadaşı İsrailli futbolcu Yossi Benayoun ile Twitter üzerinden tartışmaya girmişti. Barton’ın attığı “Bunu yapan İsrail değil de başka bir ülke olsaydı Batı müdahale ederdi. Masum çocuklar katlediliyor. Bu durmalı” tweet’ine bozuk bir İngilizceyle “Dostum bazı şeyler hiç değişmedi. Hep aptaldın ve bundan sonra aptal olmaya da devam edeceksin. Utanç verici” yazan İsraillinin Barton’dan aldığı cevap gecikmedi:

“Birincisi böyle kötü bir gramerin varken birisine aptal diyemezsin. İkincisi masum çocukları öldüremezsiniz. Öldürmemelisiniz. Üçüncüsü umarım sen ve ailen güvendesinizdir.”

Barton usülü ilkyardım
Barton usülü ilk yardım

Son olarak takımın Burnley’e mağlup olmasından sonra taraftarla tartışan kaptan Clint Hill’i sakinleşiren kişi kimdi dersiniz? Tabii ki Joey Barton! Taraftarların, takımın üst üste aldığı 10. mağlubiyetten sonra öfkelenmelerinin normal olduğunu söyleyen Barton konuyu yine kendi stiliyle bitirdi: “Maç sonunda tepkilerini göstermek isteyen bir grup taraftar vardı. Bunun hiçbir şeye katkısı olmaz ancak yine de anlaşılabilir bir tepki. Bunlar herkes için test zamanları ve saklanacak yerimiz yok. Artık kendimize gelip ne kadar büyük t…klarımız olduğunu herkese göstermeliyiz!” (Hepimiz Joey Barton’ın bu tabiri mecazi anlamda kullanmış olmasını diliyoruz)

FFT_010112_Inside_QPR_0_100_651839.pdf

İşte 32 yaşındaki Joey Barton’ın geleneksel futbolcu prototipinin dışında olması; “karanlık enerji” olarak adlandırdığı öfkesinden, zaman zaman aşırıya kaçan açık sözlülüğünden, çoğu futbolcunun aksine dünyada yaşananlara kayıtsız kalmamasından ve yine diğer futbolcuların aksine boş zamanlarını felsefe kitapları okuyarak ve eğitimini alarak geçirmesinden ileri geliyor (Her ne kadar diğer öğrenciler Barton’ın derslerdeki bitmek tükenmek bitmeyen sorularından şikayetçi olsalar da!) . Ayrıca asabi İngiliz kendisini aceleye getirdikleri için iki hayalet yazarını kovduğu bir otobiyografi kitabının üzerinde çalışıyor. Kendisi bütün bunların olağandışı bir futbolcu profili oluşturduğunun farkında:

“Bazı şeyleri mahvettiğimi söylemekten gayet mutluyum. Kendine özgü, tuhaf biriyim. Bu benim!”

One Reply to “Joey Barton Neden Normal Bir Futbolcu Olamaz?”

Comments are closed.