League of Legends’ın profesyonel liglerinde kadın gamer’lar neden olmaz?

League of Legends; rekabete dayalı, çevrim içi, frp unsurlarının bulunduğu bir strateji oyunu. Oyuncuların farklı modlarda ve haritalarda üçerli veya beşerli gruplar halinde birbirleriyle savaştıkları, seçtikleri şampiyonlarda (oyunda seçilen karakterler) ustalaşmak için gecelerini gündüzlerine kattıkları bir modern zaman sporu. Üstelik ne yaş ne de cinsiyet sınırlaması var, en azından görünürde böyle kısıtlamalara rastlanmıyor.

Acaba gerçekten de öyle mi?

Riot Games‘in piyasaya sürdüğü bu oyunda kendi takımınızı kurabilir, ülkenizdeki Şampiyonluk Ligi’ne katılabilir ve vizyonunuz yüksekse kendinize LCS’de (League Championship Series) bir koltuk bulabilirsiniz. E-spor severler bu meşakkatli yolu maalesef erkek erkeğe katetmek zorunda, zira profesyonel liglerde gamer kadınlara yer yok.

111 Twitch gibi platformlarda başarılı kadın oyunculara ekseriyetle tanık olduk. Hepsi yüksek klasmanlara çıkabilecek beceri ve kapasiteye sahiptiler. Üstelik muazzam sabırlılardı. Yalnız konu League of Legends’a geldiğinde bunlar ne yazık ki yeterli olmuyor. Çünkü oyun esnasında erkeklerin kadınlara, kadın olduğundan şüphelendikleri oyuncuya, nick’inde kadın ismi bulunan takım arkadaşına kadar kullandıkları jargon abartılı şekilde cinsiyetçi.

League of Legends’da oyun içi iletişimin mikrofonla değil de yazılı olarak yani chat sistemiyle sağlanması utanma duygusunu daha geri plana atıyor. Erkeklerin motivasyon düşürücü ve konsantrasyon bozucu tavırları, insanları tekdüzeleştiren bu sistemde açığa çıkmakta hiç de zorlanmıyor.

Elbette ki istisnalar mevcut, Maria Remilia Creveling gibi… Remi, LCS tarihinde mücadele eden tek kadın oyuncu.

222
Maria Remilia Creveling

Fakat Remi ismini andığımızda iki sürprizle karşılaşıyoruz. İlki Remilia’nın doğuştan kadın olmaması, çünkü kendisi transgender. İkincisi ise takımı Renegades’dan geçtiğimiz şubat ayı ayrıldığını duyurması. Sebepleri arasında ne yazık ki özgüven problemleri, sahne önünde oynarken duyduğu kaygı ve aşırı stres var.

Apayrı bir oyun olan Halo 4‘ten tanıdığımız Katherine Mystik Gunn üç turnuvadan 122 bin dolar kazanıp Guinness Rekorlar Kitabı’na da girmeyi hak etmişken, Remi LCS kariyeri boyunca sadece 6 bin dolar kazanmış.

333
Katherine Mystik Gunn

Takımda kadın olduğunda odak sorunu yaşayan hissiyatı kuvvetli romantik gamer’lar ile hataya tahammülsüz agresif oyuncuların yarattığı etki ise neredeyse aynı. Erkek hegemonyası pes ettirme, kendini gösterme imkânını bilinçli olarak engelleme ve ötekileştirme gibi unsurlarla takındığı ev sahipliği tavrını, kadınlara biçtikleri “yeteneksizlik” kisvesi altında sürdürmeye devam ediyor. Sempatiden uzak, karşınızdakini yapay zekâ olarak görmenize neden olan yazılı diyalog ekranı bu bağlamda erkekleri daha da hırçınlaştırıyor.

4444
Hırçın bir erkek gamer

Asosyallik, bir e-sportmen tavrı ve e-spor camiasındaki bu teknolojik inzivaya kadınların sosyal yaşantısı pek uygun değil. Fakat oyunlardaki başarı sadece buna endeksli de değil. Oyun ahlakı ve stratejik akıl yürütme olmadan, sadece harcanan mesai ile verim alındığı düşüncesinin daha ne kadar sürdürülebileceği haliyle merak konusu.

Riot Games profesyonel mecradaki kadın oyuncular için az sayıda organizasyon gerçekleştiriyor ve destek olmakta ne yazık ki yetersiz kalıyor.

555

Ödüllerin milyon dolarlara ulaştığı bu oyun piyasasının LCS kısmında “erkekçe” bir savaş veriliyor. Çöplük zaten sizin çöplüğünüz; yalnız kadrosu sadece horozlardan oluşan bu ortam bir gün sizi de rahatsız edecektir.

En yakın zamanda ön yargı skill’leriniz kapanması, empati level’larınızın yükselmesi dileğiyle…