Macallan ve “İkinci Belli Birinci Kim”

Bazı içkiler vardır, tadına baktığın anda neden iyi olduğunu anlarsın; arka planı, hikayesi, tarihi önemli değildir o saatten itibaren; lakin o muhteşem lezzet, kötü bir tarihi de imkansız kılar. İşte Macallan da bu tanıma fazlasıyla uyan ve tadının yanında hikayesiyle de efsaneleşen bir malt viskidir.

m_gallery_0619. yüzyıla kadar viski, İngiltere’nin izin vermediği, büyük vergilerle, yasaklarla satışını engellediği bir içkiydi. İskoçlar kendi hallerinde içip, takılıyorlardı. Sonradan sonraya taşlar yerine oturdu ve İngiltere’ye ‘Lan malt viski diye bir şey varmış, muazzammış, acayipmiş…’ şeklinde haberler gelmeye başladı. Gazeteler malt viski yazıyor, markalar konuşuluyor, viski sürekli olarak popülerleşiyordu ve tam o sıralarda, tirajı iyi bir gazetenin müdürü/yayın yönetmeni, muhabirlerinden birini odasına çağırdı ve ‘Herkes bu malt viskiyi konuşuyor, bu hafta tek işin İskoçya’ya gidip bunu araştırmak. En iyi malt viskinin hangisi olduğunu öğrenip bunu haber yapmadan sakın gelme, gelirken de bana 1 kasa en iyisinden al.’ diyerek gönderiyor muhabiri İskoçya’ya. Muhabir de bar bar gezip malt viski içiyor. Ve hangi bölgenin barında takılsa, herkes en iyi viski için, o bölgede yapılan viskiyi söylüyor. Bakıyor muhabir bu şekilde olmayacak, kuru kuruya sarhoş olup duruyorum, patron da bu şekilde gidersem beni mahveder diye düşünüyor ve atlıyor arabasına, İskoçya’daki bütün viski imalathanelerine tek tek uğruyor ve içinde iki soru yazan bir kağıt verip, ‘İskoçya’nın en iyi malt viskisi hangisidir?’, ‘İskoçya’nın en iyi 2. malt viskisi hangisidir?’ viskilerini tadıyor. Bütün imalathaneleri tek tek gezip, soru kağıtlarını topladıktan sonra, geliyor otel odasına ve en iyi malt viski hangisidir sorusunu direkt geçiyor, nasıl olsa herkes kendisininkini yazmıştır diyerek. İkinciye yazılanları tek tek toplayarak sonuca gidiyor ve neredeyse tamamında aynı yanıtı alıyor ‘Macallan’!

Ve yazıyor haberini, ‘İskoçya’nın en iyi malt viskisi tartışmasız Macallan’dır!’ diye ve bir kasa viskiyi de alıp, dönüyor ülkesine…

Peki Macallan, sadece bu hikayeye mi borçlu başarısını? Elbette hayır…

Malt viskiler, tek bir arpanın maltından üretilir ve büyük imbiklerden damıtılarak, fıçılarda beklemek üzere hazırlanır. Highland Bölgesi’nde, Spey Nehri’nin etrafına konuşlanmış onlarca imalathanenin bir üyesi olan Macallan’ın, diğer malt viskilerden ayrıldığı birçok nokta vardır.

Bunlardan ilki standardın epey altında hacimde olan imbikler kullanmaları; orduda yüzlerce asker için hazırlanan bir kazan pilavla, evde yapılan pilavın tutarlılığını düşünebilirsiniz bunun farkı için.

İkinci olarak, viski damıtılırken ilk kısım ile son kısım zehirli ve kalitesiz olması nedeniyle direkt olarak viskiden ayrılır ve atılır. Bu ortalama %5­-7 civarında bir rakama denk gelirken, Macallan’da bu çöpe giden rakam %20lere kadar ulaşır; viskinin olabilecek en lezzetli gövde kısmını kullanırlar.

Üçüncü farklarıysa, viskiler çoğunlukla Amerika’dan gelen kullanılmış meşe fıçılarında yıllanırlar, lakin Macallan eksiksiz bütün viskilerini İspanya’dan getirttiği Sherry Şarabı fıçılarında yıllandırır, bundan asla taviz vermezler. Ve bunun karşılığını da yıllar içinde 460bin, 630bin dolara açık arttırmada sattığı viskileriyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girerek de defalarca almışlardır.

Fiyatı karışım viskilerine oranla kısmen pahalı olan Macallan’ı alacak paranız o an için yoksa, içinde Macallan viskisi de bulunan Famous Grouse içerek, kendinizi şımartabilir ve ‘Bizim de boğazımızdan Macallan geçti gardaş…’ diyebilirsiniz.