Neden hatasız kul olmaz?

Neye hata deriz? Doğru olan nedir? Hata yaptığımıza kim karar veriyor?

“Hata” sözlükte: İstemeyerek ve bilmeyerek yapılan yanlış, kusur, yanılma, olarak tanımlanmış. İstatistikte ise hata terimi bir gözlemin kendi beklenen değerinden meydana gelen sapmasına verilen isim. Ancak daha da ilginç olanı biyolojideki tanımı.

Biyolojide hata, verinin kopyalanması sırasında ortaya çıkar. Ebeveyn ile evlat arasında DNA nükleotidlerinin farklılaşması söz konusudur. Hücrenin yani bedenin temel yapı taşlarının nasıl işleyeceğini içeren bu bilgi sıraları, üreme sırasında hatalı kopyalanır. Her seferinde bilginin milyonda biri denebilecek bir kısmı hatalı taşınır. Buna “mutasyon” denir. Mevcut biyolojik çeşitliliğin sebebi mutasyon, günümüzde hayatta kalan tüm canlıların varolmasına sebep olmuştur. Yani her hata yanlış ya da kusur olarak tanımlanamaz. Tıpkı Neo- Spirütüalizmde hatanın, dünya yasaları ve yaşamının gereklerinden biri olması gibi. Hiç kimsenin hatasız olamayacağı belirtilir. Bu durumda dünyadaki herkes son derece iyi niyetli bile olsa, insanlar hatasız olamayacaktır. Yani basit bir örnekle anlatmak gerekirse yürümeye yeni başlayan bir çocuk, yürüme veya koşma girişiminde sık sık düşer ki, bu düşmeleri, hareketlerinde hatalar yaptığını gösterir. Fakat, her seferinde canı yandığı için ağlayan bu çocuk, o düşme hataları sayesinde yürüyebilmeyi ve koşabilmeyi öğrenecektir.

Günümüzün Tony Stark’ı olma yolunda emin adımlarla yürüyen Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX şirketi mottosunu şu sözle anlatıyor. ‘’Burada hata yapmak bir seçenektir. Eğer hata yapmıyorsanız, yeterince girişken değilsiniz demektir.’’

Elon Musk

Doğrunun göreceli olarak belirlendiği referans hata ise, hata yapmak doğruya varmak için yapılan en başarılı eylem oluyor. Kısacası zihnimizdeki her şeyin bir hata potansiyeli var ve Dünya’nın oluşumdan bu yana, yüzlerce farklı fikir, akım, teori ve yasa ortaya çıkmış fakat hiçbiri mutlak doğru olarak kalmamış. Hatta bir çoğu, eski gerçekler olarak tarih kitaplarına konu olmuştur. Eskinin yanlışları, aslında şimdinin doğruları oluyor. Bu denklemden yola çıkarsak, bugünün yanlışları geleceğin doğruları olacak.

Tam da burada şunu anlıyoruz ki ‘’Hatasız kul olmaz çünkü hata, kulu geleceğe taşıyan kusurdur.’’

Not: Dikkat! Tekrarlanan hatalar şimdiki zamana hapseder!