Neden Her Yangının Kaynağı Belli Olmaz?

Yangın, maddenin tutuşma sıcaklığı ve oksijen gazıyla birleşmesi sonucu oluşan kontrolsüz yanma reaksiyonudur. Bu ekzotermik reaksiyonu meydana getiren üç faktöre de yangın üçgeni adı verilmekte. Doğal sebeplerle çıkabildiği gibi bildiğimiz üzere yakıtlar, elektrik ya da kundaklama kaynaklı yangınlar da çıkmakta.

Yangın kontrol altına alındıktan sonra kaynağını yani orijinini bulmak oldukça önem taşıyan bir nokta. Olay mahallinden alınan örneklerin laboratuvarda incelenmesi sonucunda yakıt kaynaklıların kesinliği, tayin edilen madde varlıklarına göre belirlenirken; elektrik kaynaklı olduğundan şüphe edilen yangınlarda ise orijin bulunarak kabloların kaynaşma yapıp gözyaşı damlası gibi şekiller oluşturup oluşturmadıkları incelenir. Bu incelemeler neticesinde yangının kaynağı üzerine söz söylenebilir ve yangının nasıl başladığına dair senaryolar üretilebilir.

Ancak kimi yangınlar da vardır ki, araştırmacılara açıktan deliller ortaya koymaz, hatta farklı orijinler oluşturarak yangının nereden başladığının belirlenmesini olumsuz etkiler ve bahsedeceğim bu tip yangınlar genellikle bir bilirkişi yardımıyla aydınlatılmaktadırlar. Poliüretan yangını buna örnek olarak verilebilmekle birlikte, bu gibi örneklere saklanılan maddelerin üzeri ahşapla kaplı ya da direkt olarak ahşap saklanan depolarda rastlanmaktadır. Ahşap, yandığında farklı yerlerden karbonizasyon olan yani farklı orijinler doğuran bir cisimdir. Depolanan ahşap, özellikle çam maddesinden ise çamda bulunan reçineler, sıcak havalarda yeterince ısınmayla buhar balonu oluştururlar. Oluşan bu buhar balonu, yanma reaksiyonu için optimum şartlar sağlandığında havadaki oksijenle kendiliğinden tepkimeye girer ve hızla yayılan bir yangına sebep olur. Bu sebepledir ki çam reçinesi kaynaklı depo yangını haberi almamak ve bu yangınlarda bir delil bulmak pek de mümkün gözükmemektedir…

Aşağıdaki bu videoda kapalı bir alandaki yangının safhalarını göreceksiniz:

One Reply to “Neden Her Yangının Kaynağı Belli Olmaz?”

Comments are closed.