Neden Herkes Kendi Evinin Barmeni Olmasın?

Barmenlik hafife alınmayacak kadar önemli, göz korkutmayacak kadar da cana yakın bir meslektir. Kokteyl elbette bir miksoloji sanatıdır, moleküler miksoloji ise kokteylerin içindeki maddelerin formlarını değiştirerek yeni bir sunum yaratma sanatıdır. Bunun haricinde barmen distile ve fermente içkiler konusunda uzman ve aynı zamanında birbirine uyum sağlayan ya da birbiriyle zehire dönüşen gıda ve likidleri bilen de kişidir. Bu tarz ağdalı cümlelerle açıklasam dahi;  bir bardağın yarısına kola, geri kalanına fanta doldurarak da kokteyl yaratmış olunduğunu unutmamak gerekir diyerek, işin bu pratik kısmına eğilelim.

Barman-le-star-dietro-il-banco-del-bar_h_partb

Diyelim ki evinizde bir parti veriyorsunuz ya da bir doğum günü var ya da arkadaşlarınıza bir sürpriz yapmak istediniz… Ya da hiçbir şey yok, aklınıza birbiriyle uyum sağlayacağını düşündüğünüz iki farklı lezzet geldi ve beraber nasıl olurlar diye merak ettiniz… Bunun için belli başlı bir kaç ekipman ile evinize ufak bir bar kurabilir ve kendinize yeni bir hobi yaratabilirsiniz.

Tamamını züccaciyelerde bulabileceğiniz, bir şişe viski fiyatını geçmeyecek ekipmanlar ise şöyle:

Shaker: Çalkalama kabı da denebilir. Bir tarafı ölçekli bardaklı, Boston Shaker diye isimlendirileni de, plastik olarak satılanları da bulunabilir. Plastik 10-12 lira, Metal 20 lira, Boston 30-35 lira civarı.

Shaker Süzgeci: Standart süzgeçlerden farklı olarak, tortuların da kokteylde olmasını istediğiniz durumlarda ya da likitten buzu ayırmak istediğiniz vakit ihtiyacınız olacak bir malzeme. 5 lira civarı.

Jigger: Ölçek de denebilir. Her kokteylin belli ölçek standartları olmak zorundadır, aksi halde aynı lezzeti bir daha tutturmanız mümkün olmaz. Jigger bu nedenle önemli. 5 lira civarı.

Bar Kaşığı: Başlangıç düzeyi için bar kaşığı biraz şov bence şeklindeki cümleleri kabul edebilirim. Fakat direkt bardak üzerinde yaptığınız kokteyllerin aromalarının birbirlerine geçmesi için bu ölçeklere sahip bir kaşığa elbet ihtiyaç duyacaksınızdır. 3-5 lira civarı.

Muddler: Tokmak da diyebiliriz. Birçoklarımızın evinde bunun metal hali bulunuyordur diye düşünüyorum; ceviz, sarmısak ezmeye yarayan. Lakin o direkt bardak üzerinde yaptığımız kokteyllerde (Mojito, Caipirinha, Caipiroska gibi…) kullanışlı olmayacağı için ahşap yada kaliteli plastikten bir muddler işimizi görecektir. 5-7 lira civarı.

Blender – Katı Meyve Sıkacağı: İkisi için de opsiyonel diyebilirim, ama istediğimiz lezzetlerin suyunu çıkarabiliyor olmak, damak ufkunu büyütecektir mutlaka.

Küp buz diye eklemeli miyim bilmiyorum. Ama bir kokteyl buzsuz düşünülemez elbette. Buzluklarımızda küp buz eksik olmasın mümkün oldukça.

Gördüğünüz gibi 50 lirayı bile geçmeyen ufak bir alışverişle kendi evinizin barmeni olmanız işten bile değil. Barda, bir kokteylin yapılışı süresi çoğu zaman 30 saniyeyi geçmez, (siparişin size geç ulaşması, kokteylin geç yapıldığını değil; çoğu zaman sirkülasyon yoğunluğu nedeniyle sıranın size geç gelmiş olmasını açıklar.) bu kadar kısa sürede yapılmasının sebebi de, bu ufak hayat kurtaran aletlerdir. Sürekli olarak barlarda içtiğiniz Long Island Iced Tea, Mojito, Sex On The Beach, Lynchburg Lemonade, Martini gibi kokteyller düşünüldüğü kadar zor olmayan, reçete ve tarifleri ise internetin her köşesinde bulunabilen kokteyllerdir.

f3e1b0a2ffbe709b3f63d736a479269c

Herkes içkiyi ve kokteyli sevdiğine göre, neden herkes kendi evinin barmeni olmasın ki?

One Reply to “Neden Herkes Kendi Evinin Barmeni Olmasın?”

  1. Duzdur ki islamda telaq var amma islam plsoxiogiyasi bosanmaq isdeyen sexslere son ana qeder gozel meslehetler verir ki onlar ayrilmasinlar cunki bu qanunun islamda olmasina baxmaya Allahtalanin telaqdan xoslanmadigi da islamda var axi biz niye onu nezere olmiriq ki islam bize evlenmey ucun qarsi terefi tanimaq ucun azadliq vermis ve iki terefin biri biri ile gorusub sohbet etmesine cercive daxolinde icazeni ele ona gore vermisdir ki sonra bele bosanma meseleri ortaya cixmasin İnseallah muselman baci ve qardaslarimiz evlemmezden evvel qarsi terefi gozel taniyandan sonra evlenerler ta islam aleminde bosanmalar olmain

Comments are closed.