Neden Hiçbir Stalkun Sonu Mutlu Olmaz?

Öncelikle stalk ne demek bilmeyenler için (stalk nedir bilmiyorsanız mutlu yaşantınızın devamı için bu noktadan itibaren yazıyı okumayı bırakmanızı tavsiye ederim) bir tanım yapalım. Stalk ingilizce bir kelime ve iz sürmek anlamına geliyor. Yani stalk yaparken aslında bir şey arıyor, şüphe ettiğimiz bir şeyleri bulmaya çalışıyoruz. Öyle keyfi stalk yapılmadığını zaten kelime kendi başına bize anlatıyor. Peki gerçekten durum böyle mi? Neden ilişkilerimizde sürekli stalk yapıyoruz? Ne umuyoruz? Ne buluyoruz?

stalk

Neden stalk yapıyoruz? 

Stalk yapmamızın (dileyen stalklamak da diyebilir) tek nedeni kendi güvensizliğimiz. Başımıza geldiğinde güven vermeyecek hareketler yapacağımızı düşündüğümüz durumlarda partnerimizin ne gibi reaksiyonlar verdiğini merak ettiğimiz için stalk yapıyoruz. Sevgiliniz sizden ayrı bir partiye gittiğinde olmasından korktuğunuz her şey aslında kendiniz böyle bir durumda kalsanız yapacağınıza neredeyse emin olduğunuz şeylerdir. Bilmediği nesneyi rüyasında bile göremeyen insan, hissetmediği bir duygu üzerinden kurgu yapıp suçlamalar yöneltecek kadar da saplantılı değildir genelde. Uç örnekler hariç.

Neden Aşık Olduğumuz Kişiler Bize Aşık Olmaz? 

Ne umuyoruz?

Bulmayı umuyoruz. Artık neyi arıyorsak. İletişim çağında yüzlerce farklı ihtimali olan bireylerin birbiriyle bir ilişki yaşamaya karar vermesi zaten yeterince sancılıyken, bir de üstüne bunu ayakta tutmaya çalışmak oldukça zor oluyor. Aynı ihtimallere sahip olduğu bilincinde olan herkes karşı tarafın da buna sahip olduğunu bildiği için bu ihtimallerin kullanılıp kullanılmadığını bilmek istiyor. Bulmayı umduğumuz şey tam olarak canımızı sıkacak bir şey. Yani aslında sadece canımızı sıkmak için gerekli bir durum arıyoruz.

Ne Buluyoruz?

Tam olarak neyi arıyor, neyden şüphe ediyorsak onu buluyoruz. Çünkü onu biz yaratıyoruz. Olan, olmuş olan, olacak olan, hepsi bir nokta üzerinde düşünülüyor stalk yapılırken. Korktuğunuz şey aldatılmaksa eğer; aldatılmış olmanız, aldatılıyor olmanız ya da aldatılacak olmanızın etkileri aynı olacaktır. Ne birinden daha az ne de birinden daha çok etkilenirsiniz. Ancak bu düşüncenin sakıncalı noktası henüz olmamış olanın da olmuş olanla aynı hissi vermesi. Zaman kavramının yok olduğu hissine kapılabilirsiniz. Zaten olacak olan bu diyerek mutlu bir ilişkiyi bitebilirsiniz. Bunun için yapabilecek bir şeyiniz yok. Çünkü her zaman daha fazla bilmek isteyeceksiniz.

Author: Önder Halis

may the force be with me