Bunun için öncelikle maruz kaldığımız eğitim sisteminin bizim ‘adam’ olmamızı istemesi gerekiyor. Peki okullarda aldığımız eğitim buna ne kadar izin veriyor bir bakalım…

Gelişmişlik barajını geçememiş sistemlerde verilen eğitimler genelde sizden başka bir sistem adamı daha oluşturmak ister. Çünkü sistem adamı sorgulamayacak ve sadece itaat edecektir. Bunun için okullarda hepimizin bir dönem değerlendirildiği, bazılarımızın halen değerlendirilmeye devam edildiği not sistemi kullanılır. Ödevler, sözlüler, yazılılar aslında özünde sadece itaat etmeyi öğretir. Bu sistemde, bir hocanın otoritesi altında onun istediği konulara, onun istediği oranda ilgi göstererek başarı elde edersiniz. Size denk gelen* öğretmenin psikolojisine, takıntılarına ve keyfine göre davranış şekilleri geliştirerek yüksek sözlü notu alır ve kendi benliğinizi, doğrularınızı, olmak istediğiniz kişiyi geri plana itmeyi öğrenirsiniz. Çünkü öğretmenlerinize itaat etmezseniz notunuz kırılır, sözlü ya da fiziksel olarak cezalandırılırsınız. Ailelerinize durum bildirilir ve aileleriniz de cezalandırılma işleminize eşlik eder. Böyle bir sistemle eğitilmiş toplumda ise olmanız gereken tek bir kişi vardır; o da başkalarının onaylayacağı biri.

Zaman geçtikçe o başkaları hep değişir ama sizden beklenti hep aynıdır. Çocukluğunuzdan beri eğitilerek kazandığınız, istenilen kişi olma refleksi hayatın her alanında kurtarıcınız olur ve ne kadar iyi performans sergilerseniz o kadar yükselirsiniz. Sizden beklenen evlat, sizden beklenen çalışan, sizden beklenen erkek/kadın hatta sizden beklenen sevgili performansı sergileyerek hayatın bir çok alanında uyumu ve huzuru yakalarsınız!


 Modern İnsandan Neden İsyankar Olmaz?


Eğitim sistemi ayrıca hayal kurmamızı da istemez. Çünkü hayal kurduğumuz her şeyi gerçekleştirebilme gücümüz olduğunu bilir. Bu sebeple eğitim sistemi sizin yaratıcı fikirlerinizi oluşturabileceğiniz şekilde değil, daha önce mevcut sistem içinde başarı sağlamış kişilerin hayatlarını ve yaptıklarını ezberlemek üzerine kuruludur. Ve elbette uzun ders saatleri, etütler, dershaneler, özel dersler derken kendi hayallerinizi ve kimliğinizi anlamaya fırsatınızın kalmayacağı kadar eğitilirsiniz. Aldığınız notlarsa eğitimciler, arkadaş çevreniz ve ailenizin gözünde hayallerinizin ve yeteneklerinizin önüne geçerek bireylere etikete göre muameleyi öğretir. Böylelikle ileride araba markanıza ve etek boyunuza göre muamele gördüğünüz hayatınıza mükemmel bir şekilde hazırlanmış olursunuz. Tabi sonradan sonraya oluşturulmuş dershane, özel ders gerekliliği de aslında herkesin hakkı olan ücretsiz eğitim anlayışına sekte vurmuş ve paran kadar hak elde edersin, paran kadar önemlisin algısını da küçük yaşlardan itibaren kafalara sokmuştur. Elbette ki böylelikle meslek seçiminizi de idealleriniz ve yeteneklerinize göre değil etikete ve yapacağınız işin başkalarının gözünde itibarlı ve para eder olması gerekliliğine göre yaparsınız.

Eğitim sisteminin yanlışlarından bir diğeri de “otorite her zaman sizden daha iyi bilir” algısı oluşturmasıdır. İtiraz ettiğiniz zamanlarda psikolojik olarak ve tehdit yoluyla cezalandırılırsınız. Böylelikle kendinize olan inancınız ve özgüveniniz zaman içinde azalır. İlerleyen yıllarda ise bu sistemin kusursuz bireyleri tarafından özgüvene ve kendine duyulan inanca ‘ego’ yaftası takılarak hayatınızın her döneminde bunlardan mahrum kalmanız sağlanır. Üstelik bu yaftalamayı yapanlar sıklıkla egonun ne olduğuna dair bir fikir sahibi bile değildir.

Sonuç olarak böyle bir eğitim sisteminde başarı yakalamak adam olmak değil tam tersine hayal gücünüzden benliğinizden ve zekanızdan yoksun olmaktır. Tabi tüm bu genellemelere rağmen istisnalar elbette olacaktır. İdealist bir eğitimci, kültürlü anne-baba ve doğru kitaplara yönlendirmeyle çocukların eğitim sisteminden daha az zarar görmesini sağlamak mümkün. Fakat bu noktada bireylere öncelikle kendilerine geliştirmek ve sistemin manipülasyonlarına yenik düşmemek için büyük çaba harcamak düşüyor.

Ne diyelim, başarılar!

Yorumlar

Yorum

Paylaş : Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn7Share on Google+0Email this to someone