Neden Salatalık İle Bir Cin Efsanesi Yaratılmasın?

Henüz çıktığı gün, dünya piyasasındaki popülerliğini kazanan Hendrick’s Gin, son yıllarda Türkiye’de de hak ettiği popülerliği elde edince, İskoçya’nın bağrından kopup gelen bu mucize iksirin hikayesinden bahsetmenin yeri geldiğini düşünüyorum.

İsmi ardıç bitkisinden (juniper) gelen cin, tahılın mayalanmasıyla ortaya çıkan alkollü içkinin damıtılıp, başta ardıç bitkisi olmak üzere birçok bitkiyle aromalandırılmasıyla ortaya çıkan bir likittir. 17. yüzyılda ortaya çıkmış, sonraları London Dry Gin ile İngiltere’nin bir numaralı içkisi olmuş ve hala da bu popülerliğini korumaktadır. Peki, zaten var olan düzenin çok çok sonrasında, 1999 yılında çıkan Hendrick’s’in mevzusu ne olabilir?

Hendricks-Gin-for-Ladies

Ne kadar 1999 desek de, bu içkiyi yaratan ellerin geçmişi 19. yüzyılın ortalarına kadar gider. William Grant, yani Glenfiddich, Balvenie, Kininvie gibi tek malt viskilerin ve Grant’s karışım viskisinin -ve elbette dünyanın Sultan Süleyman’a dahi kalmadığını bildiğinden, bu içki imparatorluğuna sahip çıkacak çocuklarını da peşinden yetiştiren- William Grant & Sons şirketinin sahibi. Böyle bir ekolün, İskoçya’da viski yapıp yuvarlanıp gitmek varken, İngiltere’de zaten şahı yapılan cin işine girmelerini muştulayan şey ne olabilir? Lesley Gracie, bu müthiş kadın Hendrick’s Gin’in baş damıtıcısı olmakla birlikte bitkilere henüz çocukken meraklı olan, keşfetmeye başlayan ve o yaşlarda ailesine farklı bitkilerden ve köklerden çaylar yaparak mesleğe adım atan birisi. Böyle bir kadın, Hendrick’s’in içine ne koymuş olabilir ki, hepimiz bu içkinin birer fedaisi olurken bulduk kendimizi?


Salatalık ve gül yaprağı diyerek başlasam eminim pek bir şey ifade etmeyebilir. Anlatayım… Hendrick’s yapılırken aroma olarak kullanılan bitkilerin arasında barsama otu, mürver çiçeği, melek otu, kimyon, kişniş, süsen otu, portakal ve limon kabuğu gibi standart cinlerde bulunan bitkilerin haricinde, müthiş bir deneysellikle salatalık özü ve gül yaprağı özü de kullanılır. Şişelemeden hemen önce katılan bu son iki öz; renksiz, koku açısından bir özellik sunmayan cinler arasında Hendrick’s’in ayrı yerde konumlanması sağlar. Bununla birlikte binlerce litrelik tanklarda üretilen ağır alkollere nazaran, Hendrick’s, 450 litrelik kazanlarda ufak partilerle üretilir ve kusursuzluğunu garantiler.

Salatalık, gül yaprağı gibi cine farklı bir soluk getirmesi yetmezmiş gibi, şişe tasarımı, illüstrasyon, grafik ve websitesi ile de bayrağı epey yukarı diker Hendrick’s. Mesela sitelerinde ‘içkiciler için bir hazine’ diyebileceğim bir bölüm yaratıp; ruh hali, istenilen tat ve yapılış zorluğu seçilmeye sunularak, bunlar doğrultusunda  Hendrick’s ile yapılan kokteyller jackpot usulüyle tarifleriyle beraber verilir. Sırf eğlenmek için bile bu adresten gidip zaman geçirebilirsiniz.

Herkes için olmadığını ve uygunsuz bir içki olduğunu etiketinde dahi belirten ve çıktığı günden beri ödülleri toplamaya başlayan Hendrick’s’inizi bardağınızda bir dilim salatalık olmadan tüketmeniz halinde markanın hışmını üzerinize çekmiş olacağınızı belirterek yazıyı bitirelim.