Ortega neden Fenerbahçe’de yapamadı?

TURKEY SOCCER ORTEGA

Ligimizde büyük yıldızlara rastlamanın çok zor olduğu günlerde Fenerbahçe’ye transfer olan süper yıldız Ariel Ortega, Arjantin Milli Takımı’nda Maradona’nın emekli edilmeye çalışılmış “10” numaralı formasının verildiği ilk futbolcuydu. Ortega’nın o yıllarda Fenerbahçe’ye geleceğini düşünebilmek bile çoğu kişiye gerçek dışı bir hayalmiş gibi geliyordu, Fenerbahçeli taraftarlar da bu transferin gerçek olduğuna onu havaalanında görebildikleri zaman inanabilmişlerdi ancak.

Bata1092orte

Fenerbahçe lige “beyaz kurt” hoca Werner Lorant yönetiminde inişler ve çıkışlarla dolu bir grafikle başladı. Ancak Ali Akdeniz’i, Hakan Bayraktar’ı izlemeye alışık bu çilekeş gözler, takımın istikrarsız form grafiğine rağmen Ortega’nın sahada yaptığı şeyleri hayranlıkla izliyordu. Ama belki de Ortega’nın gitmesindeki en önemli etken yine bu cümlede gizliydi. Yönetim Ortega’nın Fenerbahçe’ye transferi gibi büyük bir hayali mümkün kılmıştı ancak takımda Ali Akdeniz ve Cem Karaca gibi gerçekler de vardı. Kısacası böyle bir kadroya Ortega biraz fazla lüks gibiydi.

"Maçta taşıdığım toplar yetmiyormuş gibi..."
“Maçta taşıdığım toplar yetmiyormuş gibi…”

Zaman zaman Maradona formasının neden kendisine verildiğini anlamayı sağlayan performanslar gösteren Arjantinli yıldız içine kapanık biriydi. Dolayısıyla o sezonda takım içinde neredeyse yok denecek kadar az olan arkadaşlık ortamında kimse Arjantinliden kendini evinde hissetmesini bekleyemezdi. Bir frikik pozisyonunda topu ısrarla isteyen Ortega’ya vermeyerek kendisi kullanan Ceyhun Eriş de Arjantinlinin takım içi ilişkilerinin pek de iyi olmadığını dosta düşmana göstermiş oluyordu.

t01

Ortega’nın Fenerbahçe macerasının bu kadar kısa sürmesindeki en büyük etken ise Werner Lorant’la yaşadığı sorunlar oldu. Lorant’ın Ortega yerine Ceyhun tercihi ve yedek kulübesine hapsolması Arjantinlinin sabrını taşırmış ve Fenerbahçe’den ayrılışı takım arkadaşı Ali Güneş’e göre şöyle gerçekleşmişti:

Ortega ile takım içinde iletişim kuran ender futbolculardan biriydim. Kendisinin içine kapanık bir yapısı vardı. Fakat onun asıl problemi Ceyhun’la değil, teknik direktör Werner Lorant’laydı. Ceyhun’la sadece bir maçta frikik nedeniyle tartışmıştı. Lorant onu ilk 11’de oynatmadığı için kızgındı. Sanıyorum İstanbulspor maçı öncesiydi. Samandıra’da maç öncesi son toplantı yapılıyordu. O sırada bana “Lorant beni ilk 11’e almazsa F.Bahçe’den gideceğim.” dedi. Daha sonra açıklanan ilk 11’de adını görmeyince el kaldırarak hocadan lavaboya gitmek için izin istedi ve bir daha geri dönmedi. Toplantı bittiğinde Ortega’nın tesislerden ayrılıp Arjantin’e gittiğini öğrendik.

 

Lavaboya gideceğini söyleyerek ülkesine kaçan Ariel Ortega daha sonra FIFA tarafından suçlu bulunup 11 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Her ne kadar “Ortega Türkiye’de oynamasa süper futbolcu aslında” diyen spor yazarları olsa da, Ariel Arnaldo Ortega nam-ı diğer “küçük sıpa” Türkiye’de oynarken de sıra dışı bir yetenek olduğunu her zaman hissettirmişti. Daha sonra futbolu ülkesinde bırakan Arjantinli son olarak bir yardım maçından sonra Messi’den imza alırken görüntülendi: