Passolig’le tribünler neden dolmaz?

passoNe olduğu tam olarak anlatılmadan, kimse tarafından anlaşılamadan yasa gereği geçtiğimiz sezon içinde apar topar yürürlüğe sokulan Passolig sistemi bu sezonki maçlarda tribünlerin boş kalmasının en önemli nedeni olarak gösteriliyor (öyle ki Galatasaray-Fenerbahçe maçında dahi TT Arena Stadı’ndaki 15 bin koltuk boş kalmıştı ve bu tablo Passolig’den önce görülmüş değildi). İşte taşkınlıkların, küfürün, şiddet olaylarının stadyumlardan uzaklaştırılacağını ve ailelerin maçlara daha çok geleceğini öngören fakat stadyum güvenliğini taraftarları tribünden uzaklaştırarak sağlamayı başarabilen uygulamanın “Passolig’le olmaz?” dedirten gerçekleri:

-Her taraftarın Passolig alabilmek için yıllık 15-25 TL (tuttuğunuz takıma göre değişiyor) , bilet başına ise  2 TL verecek olması. 25 tl’lik bir kartın 7 tl’sini kartları basan Aktif Bank gerisini ise kulüpler alacak. Bu ilk bakışta kulüpler için bir avantajmış gibi gözükebilir hatta Passolig’in finansal olarak kulüplere ek bir gelir sağladığı gerçekten bir avantaj olabilir ancak sadece 1 milyon TL’yi, tribünleri dolduran taraftarlarının desteğine değişen takımlar için!

-Geçen sezonki 1 TL’lik bilet fiyatlarına rağmen boş tribünlere oynayan Kayserispor taraftarlarının (genel olarak Anadolu kulüplerinin taraftarlarının) her sezon 15 tl ve maç başına da  2 tl vereceğini düşünmek  ne kadar gerçekçi? Kayseri Erciyesspor başkanı Ziya Eren olaya gerçekçi bakanlardan: “Biz geçen yıl 1 lira, 2 lira, 3 lira gibi bir maliyete maç seyrettiriyorduk. Bugün her maç için katkı payı 2 lira 40 kuruşu Passolig’e yatırmamız gerekiyor. Gelir kaybım yok ama seyirci kaybım var. Benim şahsi fikrim, Passolig uygulamasıyla güvenliğin sağlanacağına inanmıyorum” diyor.

pass

-Başka bir şehirde maça gittiğiniz zaman o takımın Passolig kartına sahip değilseniz, kulüp kendi taraftarlarına öncelik sağladığı için maça giremeyebilirsiniz.

– Projenin ailelerin rahatça maç izleyebilmesi için hayata geçirildiği söylenmesine rağmen ailelerin de bu maddi külfet altına girmeyip tribünleri boş bırakması.

-Fişleme hissi nedeniyle birçok taraftar grubunun bu sistem olduğu sürece maçlara gitmeyeceğini belirtmesi. Bu Passolig ile birlikte e-bilet’le de ilgili. Çoğu futbol romantiğinin yakındığı futbolun bir endüstriye dönüşümü, taraftarların bu kredi kartı-maç giriş bileti olan sistem ile birlikte kendilerini iyiden iyiye müşteri gibi hissetmeye başlamasına yol açıyor. Kısacası Passolig’in romantizmi öldürüyor!

ebilet

-Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Genel Sekreteri Emre Alkin’in Passolig için:” Para harcamadan kulübümüzü sevemeyiz. Kuru kuruya sevgi olmaz, takımlarımız için para harcamalıyız” demesi.

-Hiç aklınızda yokken spontane bir şekilde maçlara da gideyemeceksiniz. Örneğin yurtdışından gelen ve maça gitmek isteyen taraftarlar artık pasaportlarıyla Passolig’e kayıt olmak zorunda.

-Bir baba stadın yanından geçerken oğlunu maça götürmek isteyebilir ancak oğlu 7 yaşından büyükse, Passolig’siz maça giremeyecek.

-Passolig ihalesini kazanan Aktif Bank’ın Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın ilişkilerinin bulunduğu Çalık Group’a ait olması hatta Cumhurbaşkanı’nın damadı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz sene sonuna kadar şirkette CEO olarak görev yapmış olması da göze çarpan ilginçli bir detay. Süper Lig’de veya PTT 1. Lig’de bir maça gitmek istiyorsanız Aktif Bank müşterisi olmaktan başka bir şansınız yok!

Ülkemizde tüm bunlar yaşanırken İngiltere’de Passolig’e benzer bir uygulama olmadığı halde tribünlere girerken arama bile yapılmadığını göz önünde bulundurmakta fayda var. Passolig’siz ortamda, 3. Lig’de mücadele eden Sakaryaspor’un maçları aşağıdaki görüntülere sahne oluyor; hangi sistemin futbolu güzelleştirdiğine siz karar verin:

Passolig'in olmadigi 3.ligde, Sakaryaspor 15bin taraftari ile ic sahada full cekmeye devam ediyor
Passolig’siz
bjkpassı
Passolig’li