Pırlantasız evlilik teklifi neden olmaz?

Evlilik tekliflerinde tek taş pırlanta geleneği aslında son yüzyılda kitlelere kazandırılmış başarılı bir pazarlama stratejisi. Damat adayının müstakbel eşine yüzük vermesi ise üstünde tek taş pırlanta, yakut vb. değerli taşlar  olsun olmasın, sadece zengin kesimlere ait eski bir gelenek.
tektaş

1930’lu yıllarda evlilik teklifi yüzüklerinde yalnızca %10’luk bir taş oranı pırlanta iken  1990’lı yıllara gelindiğinde bu oran % 80’lere çıkıyor. 2012 yılında ortalama pırlanta fiyatları 1 karat  üzerinden 4000 dolar seviyelerine yükseliyor. 2014 yılına gelindiğinde karşımızda kayıt içi 13 milyar dolarlık dev bir hacme ulaşmış ve ülkemizde de reklam payını artırarak  genç çiftleri evlilik teklifinde pırlanta zorunluluğu hayaline inandırmış bir pazar ortaya çıkıyor.

diamond is a forever

Bir çok erkeğin kendilerini 4c ( Carat weight, Cut, Color and Clarity = karat ağırlığı, renk, kesim, lekesizlik ) kıstasında en iyi ya da en uygun tektaşı  bulmaya çalışarak bütçelerini zorlamaları, De Beers pırlanta üretim karteli ve  Tiffany Co. gibi mücevherat firmalarının reklam/pazarlama stratejilerinin bir sonucu. 1930’larda duvarlara asılan “Pırlanta” altında “Aşk” yazısı içeren reklamlarla  başlayan pazarlama stratejisi sonrasında “Diamond is forever” (Pırlanta sonsuzdur) reklam mottosuyla satışları yükseltirken pırlantanın sadece yüksek gelirli zümrenin tüketim malı olmasının ötesine geçip toplumun her kesiminde pırlanta ve evliliğe dair sanal bir bağ kurulmasına sebep oluyor. Evlilik teklifi alma hayali kuran dönemin genç kızları popüler kültür tarafından da pırlanta masalına inandırılıyorlardı. Marilyn Monroe’nun “Diamonds are a girl’s best friend” şarkısı ile verilen ve artık subliminal olmaktan çıkan mesaj ile pırlanta satışlarının artırımı son yüzyılın en büyük pazarlama manipülasyonu olarak tarihe geçiyordu.

De Beers 1930larda erkek adayların ocağına incir ağacı nasıl dikeriz minvalinde pazarlama stratejisini “Bir erkek yıllık geliri değerinde pırlanta yüzüğü evlilikte hediye etmeli” mottosu üzerinden belirliyor. Daha sonrasında bunu iki aylık gelirine eş pırlanta satma reklam stratejisine çeviriyorlar (“Başka nasıl iki aylık geliriniz sonsuza dek kalabilir” mottosu altında). Günümüzde  İngiltere gibi bazı ülkelerde bu denklik bir erkeğin 6 aylık geliri oranına çıkarken toplum algısında genel kanının aşkınızın yada evliliğinizin tek taşınızın pahasıyla doğru orantılı artması ve bunu eşinizin diğerlerine göstermesi üzerine kurulması bu stratejinin ne kadar da iyi işlediğinin bir örneği.

Pırlantasız evlilik teklifinin artık hayal bile edilememesinin nedenleri bunlar. Toplum bilincine yerleştirilen çok eski bir gelenekmiş gibi algılanması ve pırlanta kartellerinin bu algıyı yaratmak için hiçbir masraftan çekinmemeleri. Unutmayın, en az 2 maaş.