Sanat filmleri neden gişe yapmaz?

image

Kültür bakanlığı’nın 100 yıl 100 film anketi sona erdi. Geçmişten bugüne Türk sinemasına damga vuran bu filmler arasında gişe başarısı bir hayli düşük olanlar da var. Ancak bu durum onların birer “kült film” statüsünde olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Peki 7. Sanat alanında üretilen her emek niçin karşılığını bulmaz? Ya da şöyle sormalı; sanat filmi olarak nitelendirilen filmler gişede başarısız olurken popüler kültür güzellemeleri olan diğerleri neden daha çok izlenir?

Aslında cevabı sorunun içinde bulabiliriz. Şöyle ki; popüler olana göz kırpan, onun dilini kullanan filmler  haliyle kaynağını popüler yani çoğunluktan aldığı için alıcı kitlesi de bu çoğunluğa denk gelir.

Sanat filmi olarak nitelendirilenler ise gerek değindiği meseleler gerekse kullandığı dil açısından düşünüldüğünde belki de çoğunluğun farkında olduğu fakat ilgilenmek istemediği yani ‘azınlığı’ temsil eder. Misal bir gişe filmi beyaz yaka kadın erkek ilişkilerinin klişelerini işlerken, sanat filmleri taşranın dışlanmışlığının betimlemesini yapıp üstüne düşünme işini size ihale edebilir.

Gişe filmlerinin beklentisi aslında film üretim sürecinde harcanan parayla doğru orantılıdır. Özel efektlerin kullanılması, oyuncu kadrosunun “star” tabir edilen isimlerden oluşturulması ve benzeri etkenler maliyeti artıracak fakat reklamın iyi yapılması izleyicide popüler olana ilgiden kaynaklanan bir seyir isteği yaratabilecektir.

Sanat filmleri ise var olanı en doğal haliyle aktarabilme kaygısı taşıdığından olsa gerek ne özel efektler ne de çoğu zaman revaçta olan yıldız oyuncularla ilgilenir. Size müthiş bir görsel şölen  vaat etmemekle beraber duygularınıza, inançlarınıza ve tabularınıza kastedebilir.

Gişe filmleri, üzerine çok da düşünmeniz gerekmeyen daha çok görsel şovlar üzerinden çabuk tüketilebilen ürünlerdir. Postmodern insanın tüketim trendi de “fast food” ürünler olduğu düşünüldüğünde gişe filmlerinin gördüğü ilgiyi daha kolay anlayabiliriz.

image

Sanat filmleri ise daha çok cüsseli bir edebi ürünün beyaz perdeye yansıtılması gibidir. Çabuk tüketilmenin tam aksine her izlediğinizde üstüne yeniden düşünebileceğiniz, son tüketim tarihi bulunmayan ürünlerdir.