Sırbistan-Arnavutluk maçı neden tamamlanamadı?

drone

Arnavutluk başbakanının kardeşi Olsi Rama 14 Ekim’de Belgrad’da yapılan Sırbistan-Arnavutluk maçında olaylara sebebiyet verdiği gerekçesiyle gözaltına alındı. Sırbistan devlet televizyonu RTS’ye konuşan Sırbistan İçişleri Bakanı,  “Büyük Arnavutluk” bayrağı taşıyan drone’u  stadyumun locasında bulunan Olsi Rama’nın kontrol ettiğini, iki takım arasında çıkan, aşağıdan izleyebileceğiniz kavgadan sorumlu olan kişinin Rama olduğunu iddia etti.

İki takımın karşı karşıya geldiği Grup I maçı 41. dakikada çıkan olaylar yüzünden tatil edilirken Sırbistan başkanı Tomislav Nikolic’in de izleyenler arasında bulunduğu kalabalıktan bazıları Arnavutluk oyuncularına saldırmak için sahaya girdi. Ancak Sırp taraftarlarının Arnavutluk bayrağı karşısında çılgına dönmesi tarihsel nedenlere dayanıyor.

Tiran ve Belgrad ilişkileri eski Sırp bölgesi Kosova ve Sırbistan’ın kuzeyinde bulunan Arnavutluk kökenli vatandaşların sık sık otonomi istemesi yüzünden oldukça problemli. Sırplardan bazıları Tirana yönetiminin Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Makedonya ve Kuzey Sırbistan’daki Arnavut grupları tek çatı altında birleştirerek “Büyük Arnavutluk” hayalini gerçekleştirmek istediklerini düşünüyor. 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan eden Kosova’nın ise nüfusu çoğunlukla Arnavutlardan oluşuyor.

serbia2-reuters_3073127k

Chelsea’nin Sırp oyuncusu Branislav İvanovic olaylarla ilgili: “Anlayamayacağımız türden olaylar yaşadık. Diyeceğim tek şey artık ileriye bakmamız gerektiği. Ayrıca Arnavutluk oyuncularına soyunma odası tünellerine kadar kalkan olduk” derken bu olaylara Sırbistan’a 68 yıllık aradan sonra ilk ziyareti, bu olaydan günler önce, gerçekleştiren ve iki ülke ilişkilerini normalleştirme adına çaba sarfeden Arnavutluk başbakanı Edi Rama’nın kardeşinin yol açmış olabileceği iddiası da oldukça çarpıcı.