Sokakta Hanımefendi: Göksu Gül

Bu haftanın az ünlü, bol sanatlı ismi Göksu Gül. Peki Göksu Gül kim? Biz onu neden anlatalım?

göksu

Göksu Gül bir asker çocuğu. Çoğu asker çocuğu gibi pek çok yerde yaşama fırsatı olmuş çocukken. Çok gezenlerin çok bildiği ekolün temsilcilerinden biri aynı zamanda. Gittiği her yerde hızlıca popüler olmasını sağlayan bir de çocukluk aşkı var: karikatür. Çizdiği karikatürler yüzünden disiplin cezası almışlığı bile var. Sonra vay efendim bu ülkede sanat neden gelişmiyor?

saddam

Bu karikatür Göksu’nun ilkokul yıllarından kalma bir karikatür. Diyarbakır’da yaşadığı dönem sürekli dansöz kıyafeti giymiş Saddam karikatürü çiziyormuş. Henüz çocuk yaşta diktatöre karşı takındığı tavır ve eleştirileriyle otoriteye boyun eğmeyen tavrını da anlamış oluyoruz. İlkokul ve ortaokul yıllarını karikatürle oldukça ilgilenerek geçiriyor. Çoğumuzun dağ, dere, ev, güneş dörtlüsünden başka bir şey çizemediği dönemde karikatür çizmenin şeklini sonuna kadar yaşıyor.

Seneler hızlıca akıp geçerken Göksu Gül, Marmara GSF Resim Bölümü’ne gitmeye başlıyor. Marmara GSF koridorlarında fısıltılar yükselmeye başlıyor. Yoksa genc bir dahi mi doğuyor? Heykeller sergileniyor, resimler satılıyor fakat bir gün çok emek verdiği bir işi yeterince ilgi görmeyince anlaşılıyor ki dahi değil sadece kibirliymiş. Sanata küsüyor.

unnamed (1)

Aynı dönem Penguen dergisinde yazıp çizmeye başlıyor. Sonrasında ise  Uykusuz ve günümüz. Göksu halen Uykusuz dergisinde bir köşede yazıp çiziyor ve bize sokakta gerçek bir hanımefendi olduğunu söylüyor. Köşesinden bazı karikatürleri de iliştirdik ki merakınız giderilsin, Göksu’yu biraz daha tanıyın. Hem sayfada daha uzun süre kalmış olursunuz. kutub

unnamed (3)

tayyip

Derken 2013 başında “Türkiye’de sanat belli bir kesimin tekelinde…” demeyi bırakıp tekrar resim ve heykel yapmaya başlıyor. “Neden sokaktaki hanımefendiden bir sanat güneşi olmasın?” diye soruyor kendisine ve yine cevabı kendisi veriyor. Göksu’nun çalışmaları bir heykel iki resim olmak üzere Kasım ayında Contemporary İstanbul’da ( http://contemporaryistanbul.com/ ) Berlin İstanbul Quartier’de http://www.biq-nyc.com/project/goksu-gul/ ) sergilenecek. Önümüzdeki Nisan ayında da kendi kişisel sergisini Block Art Space galeride gerçekleştirecek.

Yıllardır köşesinin okuduğumuz, karikatürlerine güldüğümüz, “vay be kıza bak ne tespit yapmış” dediğimiz Göksu Gül’ü yakında yüksek sanat dünyasına yaptığı sıçrayışla da hatırlayacağız. Belki de sanat dünyasının rockstarı olacak Göksu. Şimdiden bir şey söylemek zor ama neden olmasın?

 

Author: Önder Halis

may the force be with me