Tavuk dönersiz bir aşk neden olmaz?

Twitter’da gündemi şu saat itibariyle bir kullanıcının;

Gelir düzeyiniz bir ilişki yaşamaya müsait değilse o işlere hiç kalkışmayın. O da eksik olsun. Kimse sizinle tavuk döner yemek zorunda değil.

şeklinde atmış olduğu bir tweet tarafından belirleniyor. Peki bu cümlenin içerisinde ne vardı ki hakkında pek çok yorum yapıldı ve gündeme taşınması sağlandı.

tavuk

Öncelikle tweetin içerisinde tavuk dönerin varoşlukla ilişkilendirilmeye çalışıldığını ve sonrasında fakirin ilişki yaşamaması gerektiğini öğreniyoruz. Öğreniyoruz fakat bu önermeler doğru mu değil mi sorgulamamız da gerekiyor. Pek ala ucuz olmayan tavuk dönerlerin de olduğu bir ülkedeyiz. Tavuk dönerlerin fiyatı yerine göre 1 lira ile 10 lira arasında değişebiliyor. Zurnasından, soslusuna, yarımından üç çeyreğine kadar tavuk döner her yerde. Her yerde olmasının nedeni peki diğer döner türlülerine göre daha ucuz olması mı? Olabilir. Ancak yine de bu başlı başına, ucuz ve kolay erişilebilir bir yemeğin, varoşlukla ilişkilendirilmesi için yetersiz.

4319-zurna_durum

Öte yandan fakirin ilişki yaşamaması gerektiğini söyleyen önermeye dönüyoruz. %80’inin fakir olduğu bir ülkede “fakir seks yapmasın” demek haliyle çok tepki topluyor. Bu ülke nüfusunun bu kadar hızlı artmasını sağlayanlar da zenginlerin değil, fakirlerin seks hayatı.

Öğrencisinden, memuruna, bakkalından, kasabına herkes bir şekilde sevişiyor, seks ediyor. Peki her seks öncesinde portakallı pekin ördekleri mi yeniyor? Hayır. Tavuk döner yeniyor. Beyoğlu’nda gece eğlencesinden dönerken de aynı, okuldan eve dönerken de, ay sonu geldiğinde öğle yemeğine çıktığında da bu aynı. Tavuk döner aslında hayatta kalmak için ay ortasından sonra düzenlenen bütçenin anlatmak istediği her şeyi kapsıyor.

Ve şimdi bir önerme de bizden. Dünyadaki tüm tavuk dönerler bir anda yok olsa, bütün aşklar en fazla 5 yıl sonra sona erer. Neden biliyor musunuz? Çünkü fakir seks yapmazsa, herkes ölür.