Telefonunuzun şarjı neden uzun süre gitmez?

Cep telefonu 1995 yılına misakı milli sınırlarına girdikten sonra deri kılıflarda aile reisinin kemerinde kendisine yer bulması çok zaman almadı. Çağrılar ve gizli numaralarla egzotik bir iletişim kültürü de kattı ilk dönemlerinde. Öfkemizi dışavurabildiğimiz, duvarlarda sektirebildiğimiz bir dosttu aynı zamanda. GSM operatörlerinin fiyatlandırma politikaları aşklara, buluşmalara yeni mecralar açarken, kapat-ben-arayayımcı bir alter ego yarattı ama uzun bir dönem bizi yarı yolda bırakmadı. Bugün bir mekanda menüyle beraber iki popüler soru yöneltiliyor: 1- WiFi şifresi nedir? 2- Kullanabileceğim priz var mı?

Peki cep telefonlarımızın şarjı neden uzun süre gitmez? İnsanlık bunun için ne yapıyor, ne yapabilir?

akıllı telefon

Telefonlarınızda enerji tasarrufu uygulamaları yapmak

Aşağıda birtakım başka tasarruf yolları  var, fazlası da olabilir, fakat akıllı telefon kullanırken bu kadar kafa yormak kimsenin işine gelmez. O yüzden akılda kalıcı olanlardan bir kaç tane sıralamak daha doğru olacak:

  1. Bataryadan en çok yiyen ekran. Enerji tüketiminin yaklaşık %30’unu teşkil ediyor. Günümüzde LCD, LED, OLED gibi farklı teknolojiler kullansa da mevcut durum çok değişmiyor. Birbirlerine bu konuda bariz bir üstünlükleri de bulunmuyor. Fakat AMOLED bir ekran kullanıyorsanız karanlık bir background tercih etmeniz bir fark yaratabilir. Bu konuda asıl etkiyi parlaklık ayarlarıyla yakalayabilirsiniz.
  2. Sosyal medya bildirimlerini kısmak (Bu şık üzerinde çok durmayacağım, sadece bildirim periyodunu arttırabilirseniz bu önemli bir dönüş sağlar).
  3. Telefona kurduğumuz applicationlar kara gün dostu, fakat bazen fazla talepkar olabiliyorlar. Misal LinkedIn veya İKSV uygulamasının benim GPS konumunu öğrenmesine ihtiyacım yok. Bluetooth, GPS gibi donanımları gerektiğinde kullanmak önemli.
  4. Arka planda çalışan uygulamalardan  bir kısmı temizlenebilir.
  5. Telefonun çektiği bir yerde olmanız önemli. Hareket halindeyken de telefon daha fazla enerji tüketir.
  6. Beleş uygulamalar genelde ücretsiz reklamlar aldığı için, bu esnada yaşanan data transferi telefonunuzun pekmezini akıtıyor. Yine para vermeyecekseniz, başka yolları da var.

telefon şarj sorunu

Batarya

Esas sorunumuz batarya. Lityum polimer ve Li-ion teknolojileri öncesine dönmek bizim için artık bir kabus! Yeni çağın gözde elementi Lityumun tahtına aday bir tanıdık da var, komplo sevenlere gelsin: Bor! Ama şimdilik eldeki en iyisi LG’nin stepped batarya ismini verdiği teknoloji: arkasında -lütfen arka kısımlara doğru ilerleyelim- diye özetleyebileceğim bir sıkıştırma yöntemi yatıyor. Yakın bir gelecekteyse Lityum-imit adı verilen bataryalar ticarileşebilir. Eskiden kullanıcının elinde bir şans daha vardı, yedek batarya taşımak. Günümüzde yeni modellerde bu artık mahrum olduğumuz -en azından biraz daha zahmetli- bir seçenek. Yaklaşık 2 yılda bataryanın ömrüyle beraber telefonunuzun garantisinin bitmesi bir rastlantı olabilir mi? Bunun yerine harici bir batarya ile telefonunuzu şarj edebilirsiniz. Hızlı şarj sistemleriyle de halihazırda iyileştirmelere devam ediliyor. Süperkapasitörler, güneş panelli telefonlar, vücut ısısından enerji aktarabilen termoelektrik jeneratörler gibi gibi sırada bekleyen bir çok yenilikçi icat var.

Edison-Tesla Bonusu:

tesla edison

İnce uçlu Nokia şarj aleti çoktan tatlı bir hatıra oldu. Pek yakında bütün şarj aletlerinin başına aynısı gelebilir. Tesla’nın açtığı yolda, gösterdiği hedefe yürüyerek kablosuz enerji dağıtımı konseptine daha da yakınlaştık. Telefonunuzun tasmasını bırakabilirsiniz.

Bekleyeceğiz.