Tim Cook sosyal medyada paçayı neden sıyıramadı?

Teknolojiye yön veren en önemli isimlerden Bill Gates’in 1996’da zikrettiği “Content is King” (İçerik Kraldır) lafı, dijital dünya ile az biraz ilgiliyseniz en çok duyduğunuz cümlelerden biridir. Hatta şu ana kadar reklam ajansı sunumlarında en fazla atıfta bulunulan cümle budur.

Bill Gates’in temelde anlatmak istediği, cümleden de anlaşılacağı üzere gayet basit. Teknoloji, trend ya da “biçim” nereye giderse gitsin, aslolan daima içerik ve hikayecilik olacak, diğer tüm unsurlar yemeğin yanındaki baharattan öteye geçemeyecek.

Şüphesiz ki Bill Gates haklıydı. İnterneti ele geçiren gif’ler, halen dahi devam eden forumdaşlık müessesesi, her sene onlarca kez duyduğumuz “içerik tüketimi videoya kayıyor” kalıpları, sosyal medyanın patlaması, markaların kamyon dolusu para verip içerik sitelerine sponsor olması, her videosunu hıamınaa diye bitiren fenomenden meden uman markaların varlığı, güneş tutulması nedeniyle ince belli çay bardağını güneşin önüne monteleyip paylaşan real time marketing canavarları, hepsi aslında Bill Gates’in 20 yıllık içgörüsünün anbean biraz daha bedene bürünmesini sağlıyor.

Elbette “content marketing”den herkesin aynı şeyi anlaması beklenemez. Zaten bu sebepten, markaların yaptığı pek çok iş gayet çiğ, başarısız ve faydasından çok zararıyla anılan işler oluyor. Özellikle real time marketing denilen, gerçek zamanlı pazarlama faaliyetlerinde markalar, sıçıp sıvamak için sıraya girmişçesine hareket ediyorlar. Ancak epey başarılı örnekleri de yok değil.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın CEO’su Tim Cook, Super Bowl maçı sırasında Twitter hesabından Broncos’un galibiyetini kutlayan bir fotoğraf paylaştı.

Fakat Tim Cook’un iPhone’uyla çektiği fotoğraf o kadar kötüydü ki, hemen sildi. Tabii bu elim olay Guardian’ından Mashable’ına onlarca sitede haber oldu. Huawei Türkiye ise bu çok konuşulan olayı, yeni ürünü Mate S’in tanıtımı için kullanarak başarılı bir real time marketing örneğine imza attı.

“Content is King” mottosundan hareketle, content marketing markalar açısından en mühim işlerden biri. Onun bir kolu olan real time marketing ise güncel olay, marka ve hedef kitle arasında bağ kurulabildiği miktarda doğru ve mantıklı bir yöntem. Yani 20 RT fazla almak için riske girilebilecek bir şey değil. Ki kazanımı da RT ile ölçmeye çalışmak mantıksız. Bu anlamda Huawei Türkiye’nin Tim Cook’a diss atan tweet’i, uzun zamandır memleket sathında gördüğümüz en iyi real time marketing işlerinden biri olarak takdiri hak ediyor.