Tostsuz Olmaz: Tost Dünyasının Rock Starı Tostçu Mehmet Röportajı

TOSTLA ÖN PLANA ÇIKMAK İSTİYORUM

Gaziantep’de ikamet eden Tostçu Mehmet lezzetli tostları, iştah açan videoları ve sosyal medya paylaşımlarıyla ses getiriyor. İnternetin en samimi tostçusu olduğunu söylemek hiç de abartı olmaz. Sosyal medyanın pek çok kanalını oldukça aktif şekilde kullanıyor ve bu kanallar üzerinden sipariş alıyor. Kullanıcı etkileşiminde çığır açmış durumda ve bu haliyle de çok popüler. Hal böyleyken tost dünyasının rock starı Mehmet’le sizler için bir röportaj yaptık.

0 (2) Tost yapıp satan bir yere ya telefonla sipariş verilir ya da orada tost yenilir. Ama sizin için durum bundan ibaret değil. Mekanınızda check in yapanlara meyveli soda ikram ediyorsunuz, Facebook sayfanız üzerinden takipçilerinizle sohbet ediyorsunuz aynı zamanda Facebook sayfanıza gelen her yoruma anında cevap veriyorsunuz. Sosyal medya ile olan bağınız ne zamandan beri bu kadar güçlü?

Evet, çok haklısınız. Çok büyük markalar bile bu kadar aktif değilken ben internetten sipariş almaya 2011 yılında başladım. İlk zamanlar benimle çok dalga geçen oldu. “Her iş bitti bu mu kaldı” veya “Facebook’ta gezmeye zaman arıyor. Bu da bahanesi oldu” gibi şeyler söylendi ama ben yılmadan, emin adımlarla ilerledim. İlk olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde E Ticaret Eğitim Semineri’nde konu olduk.  Bu olay gerçekleştiğinde çok mutlu olmuştum. Demek ki ben doğru yoldaymışım ki beni buldular. Yoksa bir tostçunun üniversitede ders konusunda ne işi var.  Daha sonra 2-3 üniversitede daha ders konusu olduk. İstanbul’dan çok sayıda dost edindik onlara tost gönderdim, çok memnun oldular. İstanbul’a şube açmamızı ısrarla istediler. İnşallah en kısa sürede böyle bir düşüncemiz var, hayata geçiririz. Evet, check in kampanyası oldukça ses getirdi. 2015’in Mayıs ayında tekrar kampanyayı başlatacağız. Kendi geliştirdiğim bir program var. Onunla Facebook, Twitter veya diğer sosyal medyadan gelen iletiler anında bilgisayarımıza düşüp sesli uyarı veriyor ve biz de çok hızlı bir şekilde müşteriye geri dönüş sağlıyoruz.

0

Tost tarifi verdiğiniz videolar internette büyük ilgi görüyor. İnsanların size olan sevgisini neye bağlıyorsunuz?

Son 1 aydır  fenomen olduk diyebilirim.  Bundan önce de special tostumuz TV8’de  defalarca yayınlandı. Sonra Facebook’ta birkaç sayfada yayınlandı ve baya hayran kitlemiz oldu.  İnsanlar beni samimi buluyorlar, ondan takip ediyorlar. Tabii  tostlar da çok lezzetli göründüğü için.

0 (6)

0 (5)

Çeşit çeşit tost yapıyorsunuz. Peki menüye tost haricinde yeni yiyecekler de eklemeyi düşünüyor musunuz?

Benim her işte ustalığım var. Pizza, hamburger, kumru v.s gibi.  Ama ben tostla ön plana çıkmak istiyorum.

0 (1)

Sosyal medya üzerinden sipariş de alıyorsunuz, Gaziantep dışından tost siparişi veren de oluyor mu?

Aslında çok sipariş oluyor ama bu konuda gelen istekleri nazikçe reddetmek zorunda kalıyorum. Ben tostu gönderirim hiç mesele değil, bozulmaz. Ama buradaki sıcak sıcak lezzete uymaz. İnşallah bir projem var ‘’dondurulmuş tost’’ onu hayata geçirirsem bütün Türkiye’ye göndereceğim.

0 (3)

İyi bir tost nasıl olmalı? Bir tostta ne olmamalı?                    

İyi bir tost kaliteli malzemelerden geçer. Bu kaliteli malzemeye tost makinesi da dahil. Şu an kullandığım makineyi Gaziantep’de  sayılı esnaflar kullanıyor ve presli. Her biri 1.000 TL civarı. Piyasada 150 – 200 TL’ ye de makineler var ama işe yaramaz, Sucuk, kaşar ve ekmek de kaliteli olacak tabi.

0 (4)

Atom tost nasıl yapılır?

Ali Mert Alan