Türkiye’de cadılar bayramı neden olmasın?

Cadılar Bayramı’na çok benzeyen bir ritüel Türkiye topraklarında uzun yıllardır yaşıyor aslında. Fakat adı Cadılar Bayramı değil, Kalandar.

Kalandar nedir?

Kalandar, Trabzon ve civarında hem Miladi takvime göre 14 Ocak’a denk gelen Rumi yılın ilk gününü hem de mahalli takvimde yılın ilk ayı olan ocak ayını tanımlamak için kullanılan terimdir. Trabzon’un kendi içindeki yörelerde de Kalandar adetleri değişir. Kalandar sabahı, güneş doğmadan evdekilerden biri kalkar, evin her tarafına su serper, mısır haşlar ve evdeki çocuklara yedirir. Rızık meleklerinin evi ziyaret edeceği inancıyla tüm kapılar açılır. Kalandar gecesi köyün çocukları çeşitli tekerlemeler ve türküler eşliğinde horon oynar, ev ev gezerek kapıya iplere bağlı torbalar bırakır ve kuruyemiş, çikolata, meyve gibi yiyecekler toplar. Ayrıca, ayı ve şeytan gibi korkutucu kıyafetler giyerek gidilen evdeki çocukların korkutulması amaçlanır.

kalandar 2

kalandar

kalandar3

Kalandar’ın Latince’de takvim anlamına gelen Calandae’den geldiği tahmin ediliyor ve Kalandar geleneğinin bölgede yerleşik Hristiyanlardan kalma bir Anadolu uyarlaması olduğu sanılıyor.

Kaynak: Aktif Haber

Author: Önder Halis

may the force be with me