Türkiye’den neden seri katil çıkmaz?

Çünkü polis teşkilatımız çok iyi çalışıyor. Katiller yeteri kadar seri davranamadan enselerine çöküyor. İroni için bkz.

arka sokaklar

Aslında bu ülkenin de seri katilleri oluyor zaman zaman, ancak tam anlamıyla “övünç” kaynağımız olacak bir seri katilimiz yakın zamanda hiç olmadı. Diğer pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da batının çok gerisindeyiz. Seri katil diyebileceğimiz vatandaşlarımızın sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Zaten halk arasında seri katil olarak tanınan kişilerin çoğunu resmi makamlar seri katil olarak tanımlayamıyor. Çünkü seri katil tanımına uymuyorlar.

Seri katili nasıl tanımlıyoruz? 

Seri katil olabilmek için en basit şekliyle “Aynı tarzda çok sayıda cinayet işleyen kimse” olmak gerekiyor. Organize seri katil ve organize olmayan seri katil ayrımının çıktığı nokta da tam burası. Tdk’nın da tanıdığı seri katil tanımı organize olan ve aynı tarzda cinayet işlemek için belli bir kurguyla hareket eden kişiye dönük. Organize seri katillerin genellikle ortalama üstü bir IQ’ya sahip oldukları, çevreleri tarafından sevilen ve zararsız olarak tanımlanan kişilikler olarak tanımlandığını belirtmek gerek. Organize olmayan seri katiller ise, ki biz kendilerine organize olamayan diyebiliriz, daha çok karşılarına çıkan ilk fırsatta cinayet işleme eğilimi gösteriyorlar. Bu kişilerin IQ’ları ortalamadan düşük oluyor ve genellikle herhangi bir kurguya bağlı hareket etmiyorlar. Bu da kendilerini seri katil tanımından uzaklaştırıyor.

dexter
Dexter Morgan

 

Bir katilin seri cinayetler işlediğinin kabul edilmesi için ABD’ye göre şu kriterleri taşıması gerekiyor:

– Günlük yaşamını devam ettiren kişiler olmalıdırlar. (Akıl hastaları seri katil sayılmaz)
– En az 3 cinayet aynı yöntem, silah ve benzer törenle işlenmiş olması gerekir.
– Kurbanlar genellikle tanınmamış kişiler arasından seçilmiş olmalı.

Türkiye’de seri katil olarak anılanların çoğu, cinayet biçimleri incelendiğinde organize olamayan katiller olarak sınıflandırılabiliyor ancak. Bu da dolayısıyla katillerimizi düşük IQ ile ilişkilendirmemiz gerekliliğini doğuruyor. Ortalamanın altında bir IQ’ya sahip olduğumuz gerçeğini sindirip devam ediyoruz.

iq map
Dünya IQ Haritası
Neden elin seri katili ince ince hesap yaparak cinayet işliyor da bizim katillerimiz organizasyon ve kurgu yapamıyor?

Çünkü polis teşkilatımız çok çok iyi çalışıyor. Katiller yeteri kadar seri davranamadan enselerine çöküyor. İroni için tekrar bkz.

Batılının organize seri katilliği de kültüründen geliyor aslında. Bizim sürekli belirsizlik ve kaos ortamında öngörülemez tavırlara karşı geliştirdiğimiz refleksleri, batılı seri katil kardeşimin geliştirmesine gerek kalmıyor.

Bernard Shaw: “Bir insanı yetiştirmek için onun büyük annesinden başlamak gerekir” diyor. Büyükannesi, annesi, derken kendisi daha kurallı bir topluma doğuyor, daha düzenli bir yapı içinde yetişiyor ve yerleşmiş ilkelerin dışında bir hareket hayal etmesi güçleşiyor. Cinayet işleyeceği zaman da bu disiplinini kendi kurgusuna yansıtıyor elbette. Bizim gibi cinnet nöbetleriyle kendinden geçmiyor da daha sistemli, daha kurgulu, daha mantık ve yetiştiği ahlaka uygun cinayetler işliyor. Anlayacağınız orada da bir gol yiyoruz.

Ama olsun bizim ülkemizin koyunu bile bir başka bakıyor be…