Twitter’ın Yeri Neden Dolmaz?

2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmiş olan bu sosyal paylaşım sitesi, 25 nisan 2011’den itibaren Türkçe olarak da kullanılmaya başlamış son derece popüler bir site. Popülerliğinin artmasının en önemli sebeplerinden biri arkadaş sistemiyle değil takipçi sistemiyle çalışması. Sosyal medyanın en popüler araçlarından biri olarak gösterilen sitede dakikada yaklaşık  347 bin tweet atılıyor. Peki Twitter’ı diğer sitelerden ayıran şey ne?

twitter

Twitter’ın bana göre en önemli özelliği, gerçek bir tehdit unsuru oluşmadıkça, IP adreslerini hükümetlere açıklamaması. Bu bakımdan Twitter’ı bir anarşist gibi görüyorum. Bu durum kişiye hakkı olan özgürlüğü kazandırır ve kişinin kendinden başka otoritesi yoktur. Kişideki sürü psikolojisinin ve öne geçme duygusunun oluşturduğu durumları saymazsak herkesin kendi benliğinin etrafında şekillenmiş bir yapıdır Twitter. Bireylerin düşünmeden, hesaplamadan kendini ifade edebildiği bir yer. Birey, etrafındaki 3-5 insanla sınırlı çevresinde hissettiği uyumlu olma zorunluluğunu burada hissetmez. Kullanıcılar kendi hayatlarında yaşadıkları yargılanırım korkusunu hissetmeden, anonim olarak duygu ve düşüncelerini burada paylaşarak kendileriyle aynı fikirde olan insanlarla iletişim kurabilir. Böylelikle Twitter aynı fikirdeki tüm insanları zahmetsizce bir araya getirir ve ortak bir düşüncede büyük bir güç oluşturur. Bu sayede büyük gruplaşmalar organizasyonlar düzenlenebilir ve kişiler an be an olaylardan haberdar edilebilir.

anonim

Toplumsal dengeden bağımsız olarak kendi içinde ayrı bir dengesi vardır. Toplumsal sınıf ayrımının sizi yanına bile yaklaştırmayacağı insanlarla eşit seviyedesinizdir. Bir düşünceyi muhatabına iletirken statü, para, şan-şöhret gözetmez. Etiketiniz değil duygu-düşünce ve zekanız önem kazanır. Takipçi sayısının ve  atılan her tweetin ayrı bir önemi vardır. İlginin yoğunluğu sayesinde kendi içinde ve çevresinde bir ekonomi de oluşturdu Twitter haliyle. Her geçen gün yeni kullanıcılar kazanan ve kendisini geliştiren Twitter, muadillerine göre sunduğu özgürlük oranıyla haklı olarak daha fazla ilgi görmeye devam ediyor. Tüm bu değişkenler bir araya geldiğinde sosyal paylaşım platformu olarak en çok tercih edilen mecralardan biri olması da haliyle yadırganacak bir durum olmuyor. IP adreslerini gizli tuttuğu sürece de bu popülerliğini koruyacak gibi görünüyor.