Yeni yıl dileklerimiz neden gerçekleşmez?

Yeni yıl, ömrümüzün en verimli yılı olacak. Sporu nihayet düzenli yapacağız. Daha az mesaiyle daha çok para kazanacağız. Dersleri düzenli takip edeceğiz, işleri zamanında bitireceğiz, o Interraili yapacağız, dostlarla mutlaka görüşeceğiz. Kısacası yeni yılda hayatı ertelemeyeceğiz.

2015’i yine güzel beklentilerle, çoğumuz sevdiklerimizle ve coşkuyla karşıladık, kendimize, aşkımıza sözler verdik; fakat kafamız güzeldi. Yine insanların büyük çoğunluğu aslında bu yılı bitirmek, dinamitlemek için geriye sayıyordu. Yeni bir başlangıca çok ihtiyacımız var.

Neden Olmaz?

3…2…1…

Hayır bunların hiçbiri olmayacak. Spor salonu üyeliğine boşa para basacağınız,istediğiniz şeylere vakit ayırmayacağınız uzun bir sene var önünüzde. Nereden mi biliyorum? Çünkü araştırmalar verilen sözlerdeki iyi niyetin ancak %20-30 etkili olduğunu gösteriyor.

gif

Sevdiğiniz kızla kurduğunuz hayal, mizansen gerçekleşmeyecek. Özellikle beklentileri konusunda daha umutlu olanlar! Pozitif düşünmek başarısızlık ihtimalini güçlendiriyor. Gözlerimiz kapalı kurduğumuz fantazi ideal bir senaryoyu içeriyor. Polyannaların hayatın çıkaracağı güçlüklerle ilgili hiçbir stratejisi olmuyor ve çuvallıyorlar. İyimserlik, beynimizi uyuşturuyor.

Hilarious

Neden Olmasın?

Sonuçta bir çıktısı olmayan her şey laf-ı güzaftır. Bizden adam olmaz mı? Bir ihtimal daha var… Bu alanda yapılan çalışmalar gösteriyor ki, iyimser hayaller kuran kişilerin kan basıncı düşüyor ve rahatlıyorlar. Hayalleriyle ilgili daha sorgulayıcı olanlarınsa kan basıncında değişim gözlenmiyor. Kan vücut için gerekli enerjiyi taşıyan vücut lojistik birimi, kan basıncı düşükse enerji düzeyimiz de azdır; yani iyimserlerin enerji düzeyi daha düşük.

Zayıflamaya çalışan kadınlarla yapılan değerlendirmelerde, iyimserliğin kan basıncı ve stresi düşürdüğü fakat diyet ve egzersiz için gerekli aksiyonları almak için enerjisiz bıraktığı ortaya çıktı. Nötr, gerçekçi veya negatif düşüncelerin daha tatmin edici sonuçlar getirdiği görülmekle beraber, asıl etkinin gerçekçilik soslu iyimserlikle yakalandığı belirtiliyor. 2

Başka bir çalışmada yine egzersizle form tutmak isteyen bireyler arasında çalışma yapılıyor. Bütün katılımcılar spor yapmaya niyetlenmiş kişiler, kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmıyor. Birinci çalışma grubuna sporla ilgili bilinçlendirme/farkındalık desteği, doğru beslenme vb. ilişkili konularda takviye yapılıyor. İkinci çalışma grubuysa spor yapma isteklerini bir matbu forma işlemeleri isteniyor:

“Önümüzdeki hafta ____ günleri en az 20 dakika ___ saatte ve ____’da egzersiz yapacağım.”

Sonuçta ikinci grup açık ara farkla başarılı oluyor.

chart-3
Lafı daha fazla uzatmadan hayatımız için ne yapabileceğimize bakalım:
Implementation Intention

1- Pembe bir mezarlık olmayın, pembe hayallerinize gerçeklik katın, engelleri ön görün.

2- Hedeflerinizi yazın. Bu bir senet etkisi yapıyor.

3- Dümdüz hedefi yazmak da etkisiz. Beyin bir komut dizinidir. Hedeflerinizi koşullandıranların kazanma şansı daha yüksek. “Salı sabahı 8’de NJoy Sports’ta spor yapacağım” Bu şekilde yazmak neyi değiştiriyor? Hedefleriniz kendi başına keyfe keder bir halde yazıya dökülmüşken, bu şekilde tetikleyici çevre sensörleri koymuş oluyoruz. Böylece saat 8 olduğunda yelkovan beyni tetikliyor ve harekete geçiyoruz. Kontrolü dış uyarıcılarla sağladığınızda işler yolunda gidiyor.

4- SMART hala popüler olan bir teknik.(Specific) Özgün, (Measurable) ölçülebilir, (Achievable) ulaşılabilir, (Relevant) etki alanınıza ait, (Time-bound) termin tarihli hedefler koymak hayallerimize ulaşmamızı kolaylaştırıyor. Fakat genelde hedefler için belirlenen tarih çok ileri olabiliyor. 3. maddeyi uyarlayarak bir yol haritası çıkarmak çok daha etkili olacaktır.

Kaynak: 1: http://www.psych.nyu.edu/oettingen/Barry%20Kappes,%20H.,%20&%20Oettingen,%20G.%20%282011%29.%20JESP.pdf     2 : http://www.nytimes.com/2014/10/26/opinion/sunday/the-problem-with-positive-thinking.html?_r=1             3 : http://www.forbes.com/sites/stevemeyer/2014/11/18/your-new-years-resolutions-will-fail-again-unless-you-do-this/