Yıldırım Demirören neden yetmez?

Futbolda yüzümüz gülmüyor. Milli takım kötü, devler liginden elendik, kulüplerin borçları kabardı, seyirci stada gelmiyor, FIFA UEFA sıralamalarında baş aşağı düşüyoruz.. Kaçan her pozisyonun, kaybedilen her puanın arkasından akıllardaki soruyu, yüreklerdeki öfkeyi, sahadaki kazmayı, takım niye oynamıyor’u masaya yatırdık. Beşiktaş’tan sonra ülke futbolunun başına geçen ve dönemin ruhuna ismini veren Demirören’in özellikle anılmasının bir nedeni yok.

Peki futbolda başarı neden gelmez?

demirören

Parasız Olmaz

Futbol endüstrisi milenyum çimlerinde ülkelerin dış borcunu etkileyecek kadar büyük meblağların aktığı bir alan oldu. İspanya’da bu konuda 2011 yılında gelen vergi zammı, Neymar’ın transferindeki vergi kaçakçılığı skandalı futbolun ekonomisine dair hatırlayabileceğimiz haberlerden. Fakat daha da önemlisi, enerji milyarderlerinin futbola olan ilgisi.

Premier Lig için yapılan bir araştırmanın sonuçları para-başarı arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu gösteriyor. Ne kadar ekmek o kadar köfte, bu sezon Arap sermayeli Manchester City, Rus oligarkı Chelsea’nin hemen arkasında liderliği kovalıyor. Paranın satın alamayacağı şeyler vardır, futbolda yutkunulacak bir söz. Chelsea 2003 sonrası dönemde 3 Premier Lig, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 UEFA kupasını müzesine götürdü. City’nin 2 Premier lig şampiyonluğu var.

Ligin en değerli iki takımı Kızıl Şeytanlar ve Topçular diğer zaferlerin sahibi. Güçlü gelenekleri ve sportif organizasyonlarına rağmen petrolün doğalgazın gerisinde kaldı. Listede herhangi bir sürpriz yok, grafik ortada, parasız olmaz.

Tabi, özellikle dört büyüklerin aşırı borçları da sürekli manşetlerde.  Hepsinin durumu birbirinden vahim, fakat ligimize dönüp baktığımızda varlıkların %82’si futbol gelirlerinin %44’üne sahip olan 4 büyükler dışında şampiyonluğa yakın bir kulüp yok. Galatasaray’ın Forbes’un dünyanın en değerli futbol kulüpleri listesinde 15. sıraya kadar çıkmasına paralel, Şampiyonlar Ligi vitrininde iki çeyrek final başarısını hatırlıyoruz.

safafa

Çilekle Olmaz

istt

Yukarıda yine premier lig takımlarının oyuncu alış satışlarından 10 yıllık dönem için net durumu görüyoruz. Listenin başını çeken Chelsea ve Manchester City, sükseli ve pahalı transferlerin başarı getirdiğini gösteriyor. Fakat bu bizim için yeterli değil, Tottenham büyük yatırımlarının karşılığını alamamışken, Arsenal aynı dönemde 6 kat daha iyi bir tabloyla bir şampiyonluğa sahip.

Bir transfer hikayesi de Türkiye’den. Beşiktaş’ın özellikle Yetmez Yıldırım Demirören zamanları transfer açısından bereketli, sportif açıdan zayıf sonuçların alındığı yıllar olduğu görülüyor.

isto

 

Çanakkale Geçilmezle Olmaz

Tarihte bir sefer oldu, yapıldı. Fakat tarihin aksine futbolda daha çok negatif oyunu çağrıştıran bu terim Yunanistan’ın ülke takımının başarısı, Mourinho’nun gerekirse kalenin önüne takım otobüsünü çekerim demeciyle beraber önemli bir gündem halini almıştı. Bu konuyu kısa bir istatistikle sonuçlandırıyorum; şampiyonlar liginde daha çok topa sahip olan takımlar sahadan %67 oranında galip ayrılmış. İngiltere liginde bu istatistiğin çok da belirgin olmadığı görülüyor. %50.

Teknik Direktör Değiştirmekle Olmaz

Aşağıda Bundesliga verilerini inceleyen çalışma teknik direktör değişikliğinin bir etki yapabildiğini fakat kadro değerine oranla %15 kadar önemi olduğunu ortaya koyuyor. Sezon ortasında teknik direktörü değiştirmek, ortalama 0.18 puan fark ediyor. Süper ligte görevden alınan ve göreve gelen teknik direktörlere bakıldığında bu istatistikleri besleyen bir duygu da var: gelen ağam giden paşam. Hepsi tanıdık isimler, http://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:1._Lig_teknik_direkt%C3%B6rleri buradan görebilirsiniz. http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0017664

Sonuç:

Parasız olmaz, çünkü yumurta-tavuk gibi de olsa, başarı pahalıdır.

Transfersiz olmaz. Rakipleriniz daha büyük bir havuzdan yetenek toplarken geride kalırsınız.

Negatif futbolla olmaz. İyi futbol olmadan iyi sonuç, başarı gelmez.

Hikmet Karaman gerçeğine rağmen Alex Ferguson’un 26 yıllık Manchester United kariyerine rağmen teknik direktör değiştirmekle de olmaz.

Başarı için bunların hepsi gereklidir. Para, planlama, doğru transferler, iyi bir teknik ekip, iyi futbol.

saha

 

Kaynak: http://swissramble.blogspot.com.tr/2010/10/borussia-dortmunds-road-to-recovery.html , http://www.telegraph.co.uk/sport/football/competitions/champions-league/10793482/Do-football-possession-statistics-indicate-which-team-will-win-Not-necessarily.html, http://danielaltman.com/data/soccernomics-nya.pdf, http://www.economist.com/news/britain/21601873-good-managers-matter-not-much-money-does-everything-play, http://mobil.zaman.com.tr/saruhan-ozel/newsDetail_openPrintPage.action?newsId=2035535